Náměstí S. Freuda v Příboře se tuto sobotu 22. prosince vrátí od 13 hodin do podoby tradičních českých Vánoc před 100 lety. Připraven je celodenní vánoční program plný soutěží, kouzelných představení a pohádek. Na příchozí bude čekat lidové prostředí s dřevěnými domky, do kterých pořadatelé umístí předvádění vánočních zvyků. „Je to už druhý ročník akce, chceme ji opakovat každý rok vždy poslední sobotu před Štědrým dnem,“ prozradila organizátorka akce Lenka Filipová. Připraveno bude také historické tržiště, na němž nebude chybět obyvatelstvo v historických kostýmech jako například ponocný s halapartnou, lucernou a rohem, na který odtroubí aktuální čas. „Ponocný pro nás bude vyhlašovat po celé odpoledne nejen aktuální čas, ale také přicházející body programu,“ doplnila Filipová.

Pro děti jsou připraveny veselé soutěže. Namátkou jmenujme Krakonošovy lyže, velký závod v překážkovém běhu na sněžnicích, Popelčinu soutěž, orientační běh ve sněhové bouři, střelbu na hokejovou branku a spousta dalších. „Chystat to pro nás bude z velké části agentura, jejíž práce se nám moc líbila na novojičínské městské slavnosti. Celkem se na přípravě bude podílet na pět desítek lidí,“ doplnila organizátorka.

Ozdobou akce bude barokní betlém a Ježíškova pošta, ve které si mohou děti napsat nebo namalovat své vánoční přání Ježíškovi. Těšit se mohou i na pohádku O hvězdě betlémské, Kouzelník Guliver, Bořek stavitel, S čerty nejsou žerty, Poklad či Náhrdelník.

V průběhu odpoledne vystoupí také bubenický orchestr Boris. Ten je otevřen lidem všech věkových kategorií, jež spojuje bubenické nadšení. V současnosti se počet členů orchestru pohybuje okolo třiceti bubenických nadšenců, z nichž nejmladší má sedm let a nejstarší o několik desítek více.

Tradiční vánoční čas skončí na příborském náměstí S. Freuda v sobotu 22. prosince přibližně v 19 hodin.