Příběh se odvíjí od názvu hry – samozřejmě souvisí s karbanem. Zaměstnanci jedné londýnské restaurace se každou neděli setkávají v suterénu podniku k partičce pokeru. Jednoho dne se objeví záhadný muž, jak se záhy ukáže, profesionální hráč. Majitel restaurace jej pozve k hracímu stolu. Rozehrává se napínavá partie, v níž zdaleka nejde jen o karty. Inscenace Patricka Marbera byla v roce 1995 oceněna prestižní britskou divadelní cenou jako komedie roku. Pro české publikum ji připravil režisér Jiří Pokorný. „Je to naprosto jedinečný autor. Netroufám si říct, že je nejlepší, ale rozhodně je geniální. Tam jsou věci, které třeba mě osobně tíží v mém životě. Sociální frustrace, to znamená neschopnost se poprat se státem o nespravedlnost, která v něm panuje,“ řekl pro Český rozhlas.

Ve hře chybí hlavní role, scénář je tedy založen především na vzájemné souhře, spravedlivém nahrávání si, což všichni účinkující předvádí v brilantní podobě. Každý výkon je zároveň jedinečný, originální a každý bezesporu obstojí také sám o sobě. „Líbí se mi ta britská bystrost, konverzační schopnost tyto věci podávat tak nějak, jako by lidé byli v klidu, přitom vevnitř to strašně tepe,“ potvrdil jeden z herců Václav Neužil.

Patrick Marber není českému divákovi autorem nijak neznámým. S velkým úspěchem byla v několika divadlech uvedena jeho hra Na dotek, mimo jiné v Divadle na Vinohradech neméně úspěšně uvedli drama Howard Katz. Přestože Dealer´s Choice je autorovou prvotinou, obdržel za ni prestižní ocenění deníku Evening Standard za nejlepší divadelní komedii roku 1995 a stavovské organizace Writer´s Guild za nejlepší hru v divadlech West Endu. Diváci v Čechách dosud příležitost vidět tento titul neměli.

Novojičínské Beskydské divadlo nabídne činohru Dealer´s Choice v pondělí 26. března od 19 hodin. (mer)