Dechová kapela Bystřičanka, která tuto neděli zpříjemní odpoledne návštěvníkům štramberského Národního sadu, má už za sebou několik velmi plodných desetiletí. Jako taková vznikla v roce 1935 ve Valašské Bystřici sloučením několika malých muzik, které tam působily již koncem 19. století, a měla tak v pravdě na co navazovat.

V době vzniku tuto kapelu tvořilo asi dvacet členů tento počet se ukázal jako optimální. V sedmdesátých letech se pak počet jejích muzikantů ustálil na patnácti. Až v této době začala tato hudba používat název Bystřičanka, který si drží doposud.

V čele kapely se, ač se to může zdát neuvěřitelným, vystřídali jen tři kapelníci. Prvním byl varhaník tamního kostela František Volek, druhým Ferdinand Trčka a od roku 1978 do současné doby vede kapelu Stanislav Fusek, který také skládá písničky.

Repertoár Bystřičanky se skládá jak z klasických lidovek, tak i písniček současných autorů. „Návštěvníci koncertů se mohou těšit na skladby Kubeši, Žváčka, Smišovského, Procházky a dalším“ slibují na svých stránkách členové kapely. Bystřičanka spolupracuje ale také s jinými valašskými autory - Václavem Krutílkem nebo Bedřichem Čubou.

Hraje potom především dechovkový repertoár – to znamená polky, valčíky, pochody, tanga, valz, ale i skladby svingového stylu a podobně.
Ve štramberském Národním sadě zahraje dechová kapela Bystřičanka z Valašské Bystřice v neděli 20. července od 15.30. Akce je součástí cyklu Barvená hudba v rámci Štramberského kulturního léta. (mer)