Historická hra Lev v zimě vypráví vážný příběh s humorným nadhledem. Na začátku 12. století se anglický král Jindřich II. a jeho manželka Eleonora Aquitanská musí rozhodnout, který z jejich tří synů bude vládnout. Každý z nich, Richard, John a Geoffrey, chce trůn získat. Jindřichova žena Eleonora je ochotna království rozdělit, král je ovšem proti a usiluje, aby království zůstalo jednotné. Blíží se zima a situace se vyostřuje, začíná nemilosrdná rodinná válka o trůn, kterou vyhraje ten nejsilnější a nejschopnější. V sázce je budoucnost celé říše.

Filmová verze Lva v zimě získala tři Oscary včetně ocenění za nejlepší film a scénář. V roli Jindřicha II. Plantageneta se v ní představil slavný Peter O'Toole a v hlavní ženské roli mu zde sekundovala neméně slavná Katharine Hepburnová. Ve vedlejších rolích se zde objevují Timothy Dalton jako francouzský král Filip a jako Richard syn krále Jindřicha II. Plantageneta Anthony Hopkins.

Divadlo Radka Brzobohatého si ji k nastudování nevybralo náhodou. „Je dobře napsaná, má kvalitní a vtipné texty a nabídlo se dobré obsazení," vysvětlil například herec Petr Vágner, který v obsadil roli francouzského krále. Kromě něj se představí Radek Brzobohatý, Hana Maciuchová, Ernesto Čekan, Vojtěch Hájek a další.

V kopřivnickém Kulturním domě ji uvidíme již ve čtvrtek 22. října od 19 hodin ve Velkém sále. (mer)