Radošinské naivné divadlo je dnes velkým fenoménem nejenom na slovenské divadelní scéně. Pod svým výhradním autorem Stanislavem Štepkou vyprodává sály bohatě i po České republice a pravdou je to, že pokud někdo k jejich milému inteligentnímu humoru jednou přivoní, nenechá si ujít žádné další představení tohoto tělesa. I proto se Radošinské naivné divadlo objevuje pravidelně v nabídce novojičínského Beskydského divadla a není až tak jednoduché se na jeho komedie dostat. Toto úterý tam uvede hru Velké iluzie.

Nová hra Stanislava Štepky a nás zavede do legendárního roku 1968, tedy v lecčems do období neopakovatelných šedesátých let, kdy si na chvíli lidé v tehdejším Československu mysleli, že i socialismus může mít něco jako lidskou tvář. Autor hry prostřednictvím malých jevištních forem vypráví příhody ze života mladých vesnických herců – o jejich nadšené a lidové snaze. Jsou to ale i příběhy těch, kteří tehdy jejich mladé osudy ovlivňovali, spolu s tvůrci autorského divadla tak sledujeme peripetie vesnického funkcionáře, přizpůsobivého a všerežimového referenta a dalších, a to i v následujícím desetiletí, tedy letech sedmdesátých. „Veľké ilúzie sú nielen obrazom doby, ale obrazom človeka. Toho, ktorý sa búri, odoláva, ale aj takého, čo prevracia kabáty, kolaboruje alebo je ľahostajný,“ napsala ke hře například recenzentka Mária Jenčíková v časopise Pravda.

Radošinské naivné divadlo bylo založeno roku 1963 v obci Radošiná, 11 kilometrů od Piešťan, tamním studentem vysoké školy – Stanislavom Štepkom. OD té doby až po současnost jsou jejich divadelní představení vždy vyprodaná a mají pozitivní ohlasy také od odborné kritiky. Vedoucí osobnost souboru Štepka nachází pro svá díla inspiraci v místním lidovém humoru a osobním pohledu prostého člověka na svět. Také jej ovlivnily další osobnosti divadelní scény, jako například Suchý a Šlitr z divadla Semafor, Lasica a Satinský a mnozí další. Hlavními tématy jeho tvorby jsou falešné mýty a iluze, lidská hloupost ale především všeobecná láska k lidem.

Představení Velké iluze Radošinského naivného divadla uvede novojičínské Beskydské divadlo v úterý 13. května od 19 hodin. (mer)