Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Dagmar Misařovou, rozhlasovou moderátorkou a redaktorkou

Ostrava /ROZHOVOR/ - Patří k pilířům vysílání Českého rozhlasu Ostrava. Dagmar Misařová je pohotová moderátorka a redaktorka, ale především pohodový člověk a říká: „Moje práce? Je to dlouhý barevný film a potkávání se s lidmi".

6.8.2013
SDÍLEJ:

Dagmar Misařová.Foto: Archiv.

Kdy vás napadlo, že se mikrofon a rozhlasová novinařina stanou vaším osudem?

Jako desetiletá jsem se dostala na zkoušku dětského rozhlasového sboru. Pan sbormistr Jaromír Richter mě přijal a při prvních hodinách natáčení ve studiu I jsem věděla, že v rozhlase budu „bydlet". Před námi a po nás ve večerních hodinách zde totiž natáčely legendy Zdeněk Dejmek, Flamingo, Marie Rottrová, Pavel Novák či Jarda Wykrent…

Muzikantské nároky jsou vysoké a kvalita musí být. A tou byla ostatně hudební ostravská produkce známá v celostátním i mezinárodním měřítku. Dole, v rozhlasovém studiu, je na notovém pultu sólistů vyryto Richardem Kroczkem, který hodiny natáčel svůj part: „Zde trpěl člověk jménem Kroczek". Byla to velká magie. Rozhlas mi učaroval, rok jsem si počkala v rozhlase po drátě, a pak se přihlásila do konkursu, do redakce zpravodajství. Na dotaz, čemu bych se ráda věnovala, jsem vyhrkla: „Samozřejmě, že kultuře!" Přiděleno mi bylo stavebnictví, doprava a chemický průmysl. Dnes jsem za to vděčná. Dobrá rozhlasová škola.

Velká výzva přišla později v podobě natáčení stereofonního pořadu Dveře dokořán pro stanici Vltava. Ostravský režisér Libor Kondělka mi tenkrát pravil: „Rádio je zájmový umelecký krúžok. Nic nevyděláš, ale pobavíš sa." Měl pravdu. Od 1. září 1979 jsem s buldočí zarputilostí stále rozhlasová, a jen razítko ctihodné instituce v dokumentech mi připomíná, že se jedná o práci.

Už jako mladinká jste získala sympatie televizních diváků jako moderátorka pořadu, který jste na obrazovce připravovala se známým sexuologem Radimem Uzlem…

Radim Uzel je skvělým odborníkem a bezvadným kamarádem. Nedávno mi vyprávěl, že před vstupem na scénu s Květou Fialovou vzpomínal na dřevní doby zrodu osvětových publicistických seriálů, které točil v ostravské televizi. A pochlubil se jí, že každá z moderátorek vzápětí otěhotněla.

A paní Květa na to: „Teď vystupujeme spolu, to abych se začala bát." Pravda je, že pomohl na svět mnohým dětem, tady v Ostravě by to byla celá škola také mé nejstarší dceři Tereze i o čtyři roky mladší Barunce. Já, posílená jeho zkušenostmi i znalostmi, jsem tím pádem měla možnost mít dítě hned na bříšku i u sebe a porod si užít.

V Českém rozhlase Ostrava jste se snad nejvíce zabydlela v pořadu Apetýt…

V roce 1990 byla v rozhlase bezvadná parta lidí nápaditých, zatížených znalostí, zkušeností, humorem i slušným chováním. Nikdo neznal slůvko nejde. Spolu s brněnskými kolegy, stejně vnímavými, jsme se domluvili na společném vysílání pořadu o chutích života, který jsme pojmenovali Apetýt.

Boris Urbánek, ostravský jazzman a skladatel, nám složil znělku, od 1. ledna 1991 jsme začali vysílat na střídačku po týdnu s brněnským rozhlasovým studiem. Ostravští „apetýťáci" Petr Breitkopf, Marie Dlabalová, Jarda Wykrent, Luděk Zapletal, Pavel Novák, Eva Lenartová a já jsme zvali k mikrofonu lidi nejrůznějších profesí, a také se radili s našimi hudebními redaktory a literáty, techniky a mistry zvuku.Ten rozhlasový tvůrčí čas jsme si tenkrát všichni užívali.Byl to prostě náš Apetýt. A posluchači ten zájem a radost cítili,proto se stal i jejich pořadem.

Pak jste se ale na čas ocitla v Praze…

Po personálních změnách v roce 1998 jsem dostala výpověď z ostravského rozhlasu a přijala nabídku Českého rozhlasu 2 Praha, abych moderovala i autorsky připravovala tříhodinový dopolední blok Host do domu. Šest let jsem dojížděla do Prahy a u mikrofonu ráda vítala zejména naše moravské a slezské hosty, až mi ředitel stanice pravil: „Dášo, říkala jste, že celostátní vysílání nemá být pragocentrické, ale od té doby, co u nás vysíláte, se stalo ostravocentrickým." Věděl, že je to marné vždyť u nás se rodí a rostou báječní lidé. Možná i proto mi začali mí pražští kolegové přezdívat ostravská čarodějnice rozhlasová.

Kdy jste se do Ostravy vrátila?

Díky proměněné konstelaci jsem se v roce 2004 vrátila do ostravského rozhlasu a od té doby připravuji Apetýt třikrát týdně, pondělí až středu, čtvrtek patří Ivě Piskalové a v pátky vítá své hosty paní Eva Mudrová, která slavila letos diamantovou svatbu s mikrofonem. Zkrátka, vždy mezi patnáctou a šestnáctou hodinou se zvedne můj nízký tlak a jsem ve své kůži, protože mohu spolu s posluchači naslouchat hostům a jejich podivuhodným příběhům.

Co vám dává rozhlasová práce?

Přiznávám, že jsem rozhlasem posedlá. Vážím si přátelství, která mi rozhlas nabídl. Chvíle při přípravě a natáčení rozhlasových dokumentů v terénu a následně při střihu a v režiích opakovaně zkoušejí mou trpělivost i zvídavost, ale také otevírají další obzory, co všechno je možné mikrofonem zaznamenat. Kdysi si mě zkušení kolegové dobírali, že nedám pokoj, dokud nenatočím rozhovor se sopkou a nepřipravím přenos z baletního představení. Dnes se snažím o zdánlivě nemožné zaznamenat mikrofonem kromě příběhů také cit, srdce na dlani a ochotu pomoci.

Jaký máte vztah k Ostravě?

Báječný. S Ostraváky to jde. Možná je to tím ostragenem. Víme, že první pomoc najdeme u vlastního ramene a že zábava začíná, až je práce hotová. Baví mě ta otevřenost a tah na branku. Správný Ostravák nikdy nechodí dlouho okolo horké kaše a neutíká od odpovědnosti. Zaznamenala jsem řadu příběhů lidí, kteří prošli těžkými životními zkouškami, bojovali se svým osudem, a přesto jdou dál za svým snem. A neztrácejí smysl pro humor. S ním se dá přežít všechno. Proto mám Ostravu a lidi v ní ráda. Neměnila bych.

Při své práci jste se potkala jistě s řadou osobností…

Nezřídka se stalo, že mi rozhlasoví hosté vstoupili do života. Učila jsem se od nich, ale to na rozhlasových záznamech nenajdete. Osud mi přál setkat se u mikrofonu s legendární cestovatelskou dvojicí inženýrů Hanzelkou a Zikmundem, kteří za nás poznávali svět, s folkloristou, rozhlasákem Jankem Rokytou s encyklopedickými znalostmi, brilantním myšlením a pamětí jako slon. Díky němu přijímal pravidelně pozvání do ostravského rozhlasu spisovatel Ludvík Vaculík i se svými polepšenými piesničkami.

S Víťou Dostálem, blonďatým cyklistou z Hlubočce u Opavy, jsme natočili patnáctidílný seriál Na kole kolem modré planety, Zdenka Tomášková, sekretářka básníka Petra Bezruče, přijela z Ostravice do rozhlasu stopem, aby to stihla, s Karlem Lopraisem jsem úplně v klidu sedla do jeho vítězné tatry. Bohumínský rodák Richard Konkolski, který to má k Atlantiku jen pět minut, se vždycky ozve, když míří přes oceán domů, s terénním zoologem a výtvarníkem Ludvíkem Kuncem jsme šli v rysích stopách, se spisovatelem Štěpánem Neuwirthem zase na výlov rybníka. Je to jako dlouhý barevný film, ve kterém mohu zprostředkovávat setkání s lidmi, kterých si vážím. A náš rozhlasový archív o ně pečuje pro posluchače příštích generaci. Není to paráda?

Jste matkou tří dětí. Jdou ve vašich šlépějích?

Ano, všechny tři naše děti Tereza, Barbora i Matěj znaly ostravský rozhlas odmalička. Taky to byly dětské hlasy, které byly „po ruce", takže se mnohokrát objevili i před mikrofonem. Byli častokrát i u natáčení v terénu. A i když všichni tři slibovali, že se divadlu, rozhlasu a filmu obloukem vyhnou, že je to řehole, tak to nakonec všechno padlo na úrodnou půdu. Tereza Tara je filmovou dokumentaristkou a režisérkou, Barborka si vybrala péči o zdraví a tělo, cestu osobního trenéra, a Matěj si šel za svým snem a moderuje v rádiu Kiss Morava. Mám z nich radost.

Autor: Břetislav Uhlář

6.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení