Po zimní přestávce otevírají mnohé památky o tomto prodlouženém víkendu své brány. Nejinak tomu je také na Novojičínsku. Zpříjemnit si dny volna o

Velikonocích mohou zájemci například prohlídkou zámku v Kuníně, který novou návštěvní sezonu zahajuje právě dnes. Pro návštěvníky je zde připravena prohlídková trasa s průvodcem, během které je možné nahlédnout do osmnácti zámeckých pokojů vybavených původními sbírkami a zařízením.

„Jako jednomu z mála v České republice se daří do zámku získávat sbírky od rodin bývalých majitelů zámku ze zahraničí, a to v tak velké míře, že to umožňuje každým rokem zpřístupňovat nové a nové sbírkové předměty,“ uvedl kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

TRADIČNÍ AKCE I NOVINKY

Kromě klasických prohlídek se na zámku také v letošním roce uskuteční spousta tradičních, avšak zajímavých akcí, ze kterých si vybere snad každý. Už nyní se mohou návštěvníci těšit například na Hradozámeckou noc, Slavnosti růží, prohlídky zámku s dětskými průvodci a další. Chybět ale nebudou ani novinky.

Podle slov kastelána zámku totiž plánují u příležitosti letošního výročí 220 let od narození Františka Palackého, zakladatele českého národa, který se učil v zámecké škole v Kuníně, spolupráci s jeho rodným domem v nedalekých Hodslavicích.

„Zámek v Kuníně se stejně jako před dvaceti lety podílí na vzniku nové expozice, která bude otevřena v Palackého rodném domku v Hodslavicích. Stávající expozice, vytvořená před dvaceti lety, se do konce zámecké sezony přesune do půdní galerie zámku v Kuníně, aby tak připomínala zdejší působení vůbec nejvýznamnějšího žáka kunínské hraběnky Walburgy,“ přiblížil Jaroslav Zezulčík a dále dodal, že v plánu je i vydání knihy o Františku Palackém.

Od srpna bude na zámku k vidění také kolekce porcelánky Ćmielów, která patří k nejvýznamnějším porcelánkám v Polsku.

„Vzácná kolekce bude zapůjčena ze sbírek partnerského Muzea narodoweho v Kielcach,“ upřesnil informaci kastelán Zámku Kunín.

Nejvýznamnějším projektem letošního roku však podle něj bude vydání knižní monografie o zámku.

„Připomene nejen mimořádně bohaté dějiny tohoto moravského zámku, ale také výročí dvaceti let jeho obnovy,“ poznamenal Jaroslav Zezulčík s tím, že společně s touto publikací chtějí veřejnosti představit také divadelní hru napsanou hraběnkou Walburgou, a to někdy na konci letošního roku.

O velikonočních svátcích mohou lidé vyrazit také na zříceninu hradu Starý Jičín. Až do pondělí zde bude otevřena, a to vůbec poprvé v nové sezoně, strážní věž s rozhlednou a prodejnou suvenýrů i místní hospůdka.

„Na tuto sezonu máme připraveno znovu několik kulturních akcí a ve strážní věži připravujeme zajímavou výstavu,“ stojí na webových stránkách starojického hradu.

VYRAZIT LZE I JINAM

Po celý víkend i Velikonoční pondělí bude zájemcům otevřena také rozhledna v Bílově. Pokochat se krásnými výhledy do okolí, v případě, že bude počasí přát, mohou děti i dospělí v době od 12 do 17 hodin.

„Po zbytek sezony bude vždy v pondělí zavřeno,“ upozorňuje obec Bílov.

Pozadu nezůstává ani Dům přírody Poodří v Bartošovicích, který se nachází v areálu místní záchranné stanice. Sezonu zde zahájili již včera na Velký pátek.