Sára Saudková se na vysoké škole se poprvé setkala s dílem Jana Saudka, které ji uchvátilo, neboť považovala jeho styl za zcela originální. Chtěla se s ním setkat a tak se rozhodla mu napsat dopis. K jejich setkání došlo v roce 1991. „Tehdy jsem za ním přišla s přáním podat mu ruku a poděkovat. No a já přišla a už jsem zůstala,“ vyznala se Sára v rozhovoru pro Studentský list. V tu chvíli začala také její vlastní výtvarná práce a dnes je považována za nejzajímavější české fotografky. Dělá také kurátorku výstav v pražském divadle Hybernia. Vyzkoušela si roli televizní moderátorky, byla první moderátorkou erotické show Peříčko na TV Nova.

Její umělecká práce trvá už bezmála třináct let. V současnosti Sára Saudková fotografuje převážně akty. Po technické stránce se jedná hlavně o klasické, černobílé fotografie snímané na střední formát.

Její tvorba je ovlivněna tvorbou Jana Saudka, u kterého – jak sama říká – se vyučila, neboť prý není lepší školy. „Určitě mě k tomu přivedlo to, že jsem dlouho Janovi při jeho focení asistovala, a mohla tak proniknout do tajů fotografického řemesla, protože právě řemeslo je základ, na kterém pak můžete stavět vlastní tvorbu. Určité výtvarné nadání ve mně asi dřímalo – kdybych ale nepotkala Jana, nejspíš by se tímhle způsobem nikdy neprojevilo,“ přiznala sama.

Slavnostní vernisáž fotografií Sáry Saudkové se ve Výstavní síni Albína Poláška ve Frenštátě pod Radhoštěm koná už tuto středu 2. dubna půl šesté odpoledne, expozice potrvá do 29. dubna. (mer)