Návštěvníci beskydského divadla v Novém Jičíně se v úterý 21. dubna stal svědy několika událostí. Celosouborový koncert novojičínského Ondrášku totiž přinesl nejen nezaměnitelný hudební zážitek, ale návštěvníci se také dozvěděli o ocenění Sbor roku 2008 v kategorii dětské a mládežnické sbory, které mu udělila Unie českých pěveckých sborů. Mimo to, Komorní sbor Ondrášek pokřtil své premiérové CD Sirény. V závěru koncertu se pak všichni rozloučili s odcházejícím ředitelem Základní umělecké školy v Novém Jičíně Františkem Skočkem.

Ve své dvaačtyřicáté koncertní sezóně zaznamenal Ondrášek vůbec poprvé úspěch v nominaci na titul Soubor roku. „Je to něco specifického. Samozřejmě, když vyjedete do světa a uspějete tam, je to krásné. Ale tohle je, řekl bych, známka toho, že vás ta odborná veřejnost začíná vnímat. V republice je několik tisíc sborů, konkrétně unie jich zastřešuje tisíc sto. Je to výsledek, myslím, úžasný,“ sdělil sbormistr a umělecký šéf Ondrášku Josef Zajíček, který doprovází soubor na cestách po zahraničí i na domácí půdě. Ondrášek se v současné době skládá z pěti oddělení. Tři přípravná se jmenují Hrášek, Rarášek a Kulihrášek. Na ně potom navazuje hlavní koncertní sbor Ondrášek a v roce 2005 vznikl také Komorní sbor. Počet zpěváků a zpěváčků se pohybuje nad dvěma sty. Děti se do něj zapojují nejen v Novém Jičíně, ale po celém okrese. „Myslím si, že loňská sezona byla velmi akční. Koncertů jsme měli na padesát a navíc jsme získali ocenění z pěti mezinárodních festivalů během jednoho roku, což se nepovede každému. Máme výsledky především ze zahraničních festivalů,“ zhodnotil Zajíček.

Sezona, kdy Ondrášci vystupovali u nás, je pryč. Nyní se chystají do zahraničí, konkrétně na sever Itálie, kde je čeká mezinárodní festival Alta Pusteria. „Jedná se o týdenní letní kemp, kde si děti mohou odpočinout od té celoroční dřiny. Samozřejmě je to pracovní kemp, ale bude tam spousta prostoru například pro koupání a exkurze do okolí,“ dopnil Zajíček.

Jarní koncert v novojičínském divadle s sebou přinesl i křest premiérového CD Sirény. Všechna oddělení sboru si také připomněla padesáté výročí od úmrtí skladatele Bohuslava Martinů. Pomyslnou tečkou pak bylo rozloučení s ředitelem Základní umělecké školy v Novém Jičíně Františkem Skočkem, který byl nedávno odvolán z funkce krajskou radou. Odvolání rada odůvodnila tím, že Skoček letos dosáhl věku 65 let. Rozhodnutí vyvolalo mnoho negativních reakcí zejména ze strany kantorů, kteří se za Skočka postavili.