Moliérův lakomec Harpagon patří mezi klasická díla dramatické tvorby a stále se těší velké oblibě. Spousta divadel si tuto látku zařadila do svého repertoáru a znovu a znovu se objevuje v nových zpracováních. Jak se s touto výzvou popasovala Divadelní společnost Josefa Dvořáka, uvidíme toto úterý v novojičínském Beskydském divadle.

V základní ose se příběh drží originálu. „Jde o dramatické vyprávění o stařičkém človíčkovi, kterému všichni ztrpčují život tím, že po něm něco chtějí. Zejména peníze. A človíček nerad dává a nedá a nedá," popisují v pozvánce organizátoři. Josef Dvořák se ostatně s Harpagonem nesetkal poprvé. V roce 1990 byl Lakomec jeho posledním představením v Semaforu, těsně předtím, než musel divadlo opustit. Své zkušenosti však využil tak, jak uměl nejlépe. Jako jeden z prvních založil svou vlastní divadelní společnost, se kterou jezdí po republice a vyprodává sály již přes dvacet let.

Hlavním zájmem a snad i jedinou starostí bohatého vdovce Harpagona, kterého Dvořák hraje, je jeho jmění a truhla plná zlaťáčků, a tak nemá ani čas, ani zájem starat se příliš o své dvě už odrostlé děti. Těm se zrovna pořádně zapalují lýtka.

Harpagon pro ně má ale vyhlédnuty jiné partnery. Jak to nakonec vše dopadne, je dobře známo, jisté je, že touha po penězích vítězství neslaví, naopak je příčinou Harpagonova pádu.

Samotný Dvořák ve hře exceluje, je jakoby mu přímo ušitá na tělo. Postava lehce poťouchlého staříka mu dává na mnoha místech možnost rozehrát svěží konverzační komedii. Právě tu uvidíme v novojičínském Beskydském divadle ve středu 19. září od 19 hodin. (mer)