V Šenově u Nového Jičína pořádají Šenovský škrpál pravidelně od roku 1994. Organizátoři jej každoročně pojímají jako jakousi oslavu výročí osamostatnění obce od Nového Jičína. Odtud ostatně pochází i název akce. Podle pořadatelů je to na počest bot, které bylo třeba prošoupat, než se kompletní osamostatnění podařilo.

Vše začne ve čtvrtek 23. srpna na ulici Malostranské od půl čtvrté odpoledne jako každoročně oblíbenými Šenovskými vodní hrátkami na řece Jičínce pro dospělé i děti. Od 18 hodin zde proběhnou i soutěže družstev. Hudba nebude chybět v žádném ze škrpálovských dní a ve čtvrtek se o ni postará už tradičně svou reprodukovanou hudbou pan Zdeněk Knepl.

Ještě bohatší program proběhne o den později, tedy v pátek. Večerní program začne kolem 18. hodiny ve sportovním areálu na ulici E. Krásnohorské. V sedm hodin večer vše otevře vyprávění lidového vypravěče Libora Pantůčka a dalších. Prostor dostanou samozřejmě i lampiony, sraz jejich držitelů se uskuteční ve 20.35 u zadní brány areálu, následně pak bude vyhlášen ten nejkrásnější z nich. Přesně v jedenadvacet hodin dojde na odpálení slavnostního ohňostroje, který přijede odpálit starosta obce. Závěr večera bude opět patřit muzice, se svou kapelou vystoupí jedna z českých folkových legend, František Nedvěd, start jejich koncertu je naplánován na půl desátou hodinu večerní. Hodinu před půlnocí stane na pódiu kapela Kabát Revival.

Stěžejním dnem slavností bude sobota. Tu zahájí už v 8 hodin ráno volejbalové utkání o putovní pohár starosty a tenisové souboje dětí. Nejmladším bude patřit i zbytek dopoledne. Nejprve na ně od deseti hodin čekají sportovní soutěže, jízda na minivláčku a další atrakce. Hlavní kulturní program celého Šenovského škrpálu začne ve dvě hodiny odpoledne přivezením obecního praporu starostou v doprovodu motorkářů. Další část programu obstarají kapely Děda Mládek Illegal Band či Elvis Presley Show. Připraven je i další bohatý program, který potrvá až do rána. Celou akcí bude po celé tři dny provázet oblíbený moderátor Rádia Apollo Dan Dobeš.