Novojičínská městská slavnost si jako svůj letošní vrchol zvolila vystoupení živoucí legendy slovenské a československé hudby Mira Mekyho Žbirku. Autor písní jako Adriana, Múr našich lások či Biely kvet tam vystoupí tuto sobotu hned po slavnostním ohňostroji a uzavře tak velkou celodenní akci.

Miro Žbirka začínal v popmusic jako člen skupiny Modus. V roku 1977 získal společně s Jánom Lehotským a Marikou Gombitovou zlatou Bratislavskou lyru za píseň Úsmev. V období 1976 - 1980 natočil s touto skupinou dnes už klasické hity Dievčatá, Drahá, Zažni a další. O rok později založil s Lacom Lučeničom skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. První sólové album dostalo název Doktor Sen. Už v této době se v jeho hudbě projevuje vliv slavné liverpoolské čtveřice Beatles. I díky ní můžeme v jeho textech hledat příjemnou jednoduchost. „Meky vyrostl na jednoduchém písničkářství Beatles. Nikdy to nepopíral, ale ani se nikdy nesnažil svou nejoblíbenější skupinu napodobovat,“ potvrdil například publicista Laco Režucha na serveru Music Slovakia.

V roku 1982 se Žbirka stal prvním slovenským Zlatým slavíkem a ve stejné době také zvítězil na mezinárodním festivale v rakouském Villachu s písničkou Love Song (V slepých uličkách). Následovala další zlatá Bratislavská lyra za píseň Nechodí a nabídka německých producentů na spolupráci s firmou RCA. V této nahrávací společnosti nakonec vyšly dvě desky a celá řada singlů.

Během své hudební činnosti absolvoval množství koncertů doma i v zahraničí, zahrál si v muzikále Neberte nám princeznu a natočil mnoho autorských alb. Po dvaceti letec si zpěvák zopakoval vítězství v anketě Zlatý slavík, tentokrát na Slovensku, a po deseti letech absolvoval koncertní turné s kapelou. Stal se několikrát Osobností televizní obrazovky.

V Novém Jičíně Miro Žbirka s kapelou vystoupí na závěr Slavnosti města v sobotu 13. září o půl jedenácté v noci, podle plánu hned po ohňostroji. (mer)