Premiéra této komedie se uskutečnila v polovině roku 2002 paralelně s polským uvedením Monologů vagíny od Evy Enslerové – provokativní hry o vztahu ženy k vlastnímu tělu. Testosteron byl přijat jako převratný manifest mužskosti. Saramonowicz odkryl člověka v muži a ironickým humorem zjemnil společenskou provokaci. To rozhodlo o úspěchu komedie, která měla v první sezoně více než 100 repríz před 30 tisíci diváků.

Samotný námět hry o mužském pohledu na city byl reakcí na ženské vyznání a kréda, které zaplavily tisk a knižní trh koncem 90. let. „Tehdy se objevila vlna memoárů psaných ve stylu Deníku Bridget Jonesové. Ženské časopisy publikovaly články o 100 způsobech dosáhnutí orgasmu a rady, jak si udržet muže. Pomyslel jsem si, že by stálo za to vyprávět, jak těžké je být člověkem, když je ten člověk muž,“ přiznal autor sám. Saramonowicz využíval ve hře nejen znalost života, ale i studie z oblasti sociobiologie, vysvětlující chování mužů neúprosnými přírodními zákony. Celek vtěsnal do příběhu o svatbě, která se neuskutečnila, protože nevěsta před oltářem prozradila, že miluje jiného. „Nejdůležitější pro vyjádření idey je příběh. Věřím americkému pohledu na film: jsem pro to, aby se o vážných věcech hovořilo prostřednictvím zajímavého příběhu. Formální řešení mě natolik nezajímají, nejdůležitější je děj,“ naznačil směřování své komedie Saramonowicz.

V režii Michala Langa hrají Jakub Stránský, Kostas Zerdaloglu, Václav Hanzl, Michal Stalmach, Zdeněk Jorda, František Černín, Petr Vaněk. Hru Testosteron uvidíme ve frenštátském kině v pondělí 20. září od 19 hodin. (mer)