Humorný návrat do starých časů, kdy pánové chodili ve fraku a dámy nosily elegantní klobouky, si připravili ochotníci ze štramberského Divadla Pod věží. „Ve spletitém ději, ve kterém hraje hlavní roli láska a zlý správce, zazní i známé melodie jako například Vždyť přece hubička. Tu si s hrdiny Toníčkem a Serafínkou zazpívá i mnohý z hostů, ač v původně nevěděl, že pochází právě z této hry,“ připomněl pro Region divadelní kritik Matouš Zábranský.

Opereta Perly panny Serafínky je již letitou, vždyť poprvé zazněla ve vinohradském divadle v roce 1925 a od té doby procházela mnohokrát v různých provedeních na různých scénách divadel. Napsal ji skladatel Rudolf Piskáček a libretista Jiří Balda na základě starosvětské německé frašky Friedricha Hoppa Kožíšek, perle, kamna.

Sám autor Rudolf Piskáček patří mezi největší osobnosti českého divadla. Vystudoval gymnázium a hudební konzervatoř, obor varhany a kompozice. Již během gymnaziálních studií vzbudil pozornost jako skladatel hudby k veselohrám. Byl jedním ze žáků Antonína Dvořáka. Byl kapelníkem Pištěkova divadla a v letech 1909–1918 působil v Divadle na Vinohradech jako korepetitor, sbormistr a později i kapelník.

Po převratu byl krátce kapelníkem 2. pěšího pluku, aby se vrátil na Vinohrady a řídil Vinohradskou zpěvohru. V roce 1924 podnikl úspěšné turné po Spojených státech. Všechny premiéry jeho děl byly uváděny ve Vinohradské zpěvohře. Právě Perly panny Serafínky patří mezi jeho nejúspěšnější kousky.

Ve štramberském Amfiteátru Pod starou věží uvede soubor Pod věží hru Perly panny Serafínky v sobotu 3. září od 19 hodin.

-mer-