Česká folková scéna má hned několik legend. Vedle nejrůznějších písničkářů mezi ně patří i jeden nepřehlédnutelný a neopomenutelný soubor – Spirituál Kvintet. Soubor, kterým prošla celá řada pěveckých hvězd, se po dlouhé době opět vrací na Novojičínsko, konkrétně do Kopřivnice.

Citlivý a erudovaný přístup kvintetu ke zpracovávanému hudebnímu materiálu umožňuje nebývale široký záběr repertoáru. Vpodání kvintetu se dočkáte rozsahu od lidových moravských písní, renesančních, pražských, irských a skotských balad až ke gospelům a spirituálům, tvořícím hlavní jádro repertoáru skupiny. Pokud k tomu ještě připočteme vynikající sólové výkony, výraznou muzikálnost, kvalitní texty spolu s aranžemi a kultivovaný pódiový projev, nemůžeme se divit stále trvající oblibě souboru u všech generací. Řada písní zlidověla, koncerty se často stávají společným muzicírováním Spirituál kvintetu a publika.

Kvintet si své užil především vdobě normalizace. Aby ne, svými písněmi dokázal dokonale ukázat nesvobodu u nás. Je až neuvěřitelné, že písně Až se knám právo vrátí či Musíš za svou pravdou stát nejenže unikly oku cenzorů, ale byly prezentovány přímo v televizi na velkém koncertu ke dvacátému výročí založení skupiny. Tvrdý úder ale neminul ani tuto kapelu. „Po našem koncertu na bohoslovecké fakultě v Jirchářích a ve Studentském akademickém klubu na Karlově náměstí, kde jako host vystupoval Bohdan Mikolášek, s nímž jsme připomněli výročí upálení J.Palacha, byly kluby uzavřeny, nějací studenti bohosloví vyhozeni z fakulty a Bohdanovi a nám byla zastavena činnost. Nám dočasně, Bohdanovi až do jeho emigrace,“ vzpomínají jeho členové na svých stránkách.

Spirituál kvintet navštívil již řadu evropských států, koncertoval v USA, Kanadě, Chile a na Velikonočním ostrově. Získal také řadu vynikajících ocenění, jako Zlatou Portu, Cenu odborné kritiky, Zlatý štít Pantonu, Zlaté desky Pantonu, Platinové desky Pantonu, Zlatou desku Bontonu a nadšené ohlasy v našem i zahraničním tisku. Teď vystoupí vkopřivnickém Kulturním domě. „Hrát budou i žhavé novinky, které dosud nevyšly na CD,“ slibuje vpozvánce zástupce organizátorů koncertu Jiří Cachnín. Spiritual Kvintet vystoupí ve středu 5. prosince od 19.30.