Historie poslechových večerů konaných pod záštitou Městského kulturního střediska spadá na konec roku 2005. Tehdy začaly vznikat z iniciativy Hudebního a zvukového oddělení městské knihovny, které se za tím účelem spojilo s čajovnou Archa.

Po přesunutí Hudebního a zvukového oddělení knihovny do budovy Staré pošty se znovu navázalo na osvětové tendence Podzemní moderny a autor celého projektu Jan Gorol přišel s velkoryse pojatým cyklem The Residents. „S hudbou The Residents jsem se seznámil před 10 lety. Vznikli už v roce 1965 a od počátku zachovávají stoprocentní anonymitu před veškerým světem, což činí dodnes. Hudebně je to hůře stravitelný pokrm, něco z experimentální, konkrétní a vážné hudby, z minimalismu, psychedelie a recese - zvláštní a bizarní humor je neoddělitelnou součástí jejich tvorby. Dnes jsou v oblasti alternativní kultury uznávanou veličinou,“ vysvětlil svou volbu.

The Residents se stali známými počátkem sedmdesátých let, kdy přišli s coververzemi slavných květinových kapel jako Beatles, Led Zeppelin, Mothers of Invention, Cream, Doors, Rolling Stones nebo i s předávkami amerických hudebních skladatelů. Významné jsou také jejich artefakty z oblasti undergroundových filmů, videoklipů a podivně humorných live performancí.

Celý soubor večerů týkajících se The Residents je rozdělen do pěti částí, které by měly nastínit alespoň něco ze snah kultovních umělců. „Nyní představuji jejich veledůležité jednominutové filmy z roku 1980. Muzeum moderního umění v New Yorku zařadilo tyto neobvyklé videoklipy do své stálé expozice a označilo skupinu za průkopníky tohoto média. Po Novém roce bych rád představil formace, jako jsou Curlew, tedy avatgardní jazzová kapela, nebo francouzské avantgardisty Magma,“ představil své plány.

Poslechové seance, které jsou skloubením přednášky a vizuální dokumentace, jsou zatím naplánovány vždy na poslední čtvrtek v měsíci, aktuálně tedy na 29. listopadu od 19 hodin, v Hudební kavárně Stará pošta.