Historická hudební společnost Camerata vznikla v roce 1999. V současném složení hraje od roku 2001. Camerata se zabývá interpretací staré lidové hudby. Je možné ji spatřit na hradech, zámcích, dobových jarmarcích, městských slavnostech, ale i na firemních prezentacích, nezřídka vystupovala také v rámci adventních programů nejen po celém Moravskoslezském kraji.

Repertoár skupiny tvoří z velké části staré lidové písně české, moravské, slezské, francouzské, skotské, italské a další. Camerata, vystupuje zásadně v dobových kostýmech, ale do Štramberku přiveze konkrétní adventní program. „Skupina zahraje a pobaví vánočními koledami z celé Evropy,“ vysvětlují pořadatelé ve své pozvánce.

Camerata už se může pochlubit i diskografií. V roce 1999 natočila své první CD s názvem Rozpomeň se lide… V roce 2003 v dubnu jej doplnilo druhé s názvem Jdu světem a v listopadu roku 2004 vyšlo třetí CD Vánoční koledy.

Ve Štramberku Camerata mimo jiné oslaví už jedenáct let své existence. Na Chatě dr. Hrstky její vánoční koncert začne od 18. hodiny. (mer)