Pouze tři města v České republice se mohou pyšnit tím, že jsou domovem tamburašského souboru. Jedním z nich je i Studénka na Novojičínsku, kde sídlí soubor Richarda Gelnara s názvem Brač. Jeho hudba, která se zcela opírá o tradiční jadranský nástroj tamburu a jí příbuzné instrumenty, je jinak v našich zemích něco zcela ojedinělého. Mladý muzikant Gelnar přivezl do Studénky tamburašskou tradici už v roce 1913 a od té doby se zde udržela až do dnešních dní.

V roce 1990 měl Brač poprvé změřit své kvality na 1. ročníku Festivalu drnkacích souborů v Praze. Ve své kategorii obsadil 1. místo a sklidil uznání nejen u publika, ale i u odborné poroty. K největším úspěchům však patří 2. místo na festivalu tamburašské hudby v chorvatském Osjeku (1998), které obsadil v konkurenci 35 souborů z celé Evropy. Tuto neděli vystoupí tamburašský soubor Brač Richarda Gelnara ve studéneckém dělnickém domě v rámci novoročního koncertu. Jako hosté se spolu s ním předvedou členové slovenského dětského mandolínového souboru Žiarinka.

Ten pochází z kysucké Nesluše, kde působí už deset let. Své jméno odvozuje od vrcholu Žiar, který se tyčí právě nad touto obcí. Sám se hlásí k odkazu dřívějšího souboru, který v těchto místech už působil v šedesátých letech. S pomocí několika nadšenců i za podpory představitelů obce se mu to i daří, i když zpočátku musel mnohé děti vůbec naučit poznávat noty a většina z nich viděla mandolínu vůbec poprvé. Díky vytrvalosti a nadšení dnes ale Žiarinka patří k nejrespektovanějším souborům svého druhu ve střední Evropě.

Repertoár tohoto souboru je různorodý. „Od ľudových a sakrálnych piesní cez populárne po vážnu hudbu, napríklad úryvky z opier Verdiho, Bizeta, Offenbacha, W. A. Mozarta, ktorých nácvik na mandolínach si často vyžaduje veľa trpezlivosti,“ přiznávají členové souboru na svých stránkách. Spolu s tamburašským souborem Brač vystoupí Žiarinka ve studéneckém dělnickém domě v neděli 6. ledna od 18 hodin.