Nová výstava v suchdolském Muzeu Moravian bude slavnostně otevřena tuto sobotu 6. září. V muzeu, které vede stejnojmenná historicko-vlastivědná společnost, tak přibude další doklad o zajímavé minulosti Suchdolu a jeho okolí. „David Zeisberger se narodil na místě, kterému se dnes říká Horní dvůr,“ uvedl jednatel společnosti Moravian Zdeněk Valchář. „Ze Suchdolu odešel s rodinou už v pěti letech, ale na rozdíl od ostatních, kteří pokračovali do Ameriky, zůstal na studia v Evropě,“ nastínil Valchář základní životopisné údaje rodáka.

Předností Zeisbergera podle něho byl nejen talent jazykový, ale i ten organizační. „Velice rychle se učil jazyky a dokázal se postarat o sebe i o druhé. Snadno se tedy sžil s neznámou kulturou,“ doplnil Valchář. Zeisberger přiblížil evangelium mimo jiné Mohawkům, Oneidům nebo Senekům.

V Muzeu Moravian, v centru městyse, vše propukne úderem osmnácté hodiny. „Účast přislíbili lidé z celé Evropy, ale jestli přijedou i indiáni, nevíme. Sice jsme je pozvali, ale přes oceán je to přece jen trochu daleko,“ sdělil jednatel společnosti, který se podílel i na přípravě expozice. Její slavnostní otevření doprovodí svým zpěvem i místní dětský sbor Skřivánek. V muzeu jsou zatím k vidění výstavy věnované Moravským bratřím v Suchdole i ve světě, misiím, vlivu Komenského a Jednoty bratrské nebo Davidu Nitschmannovi. Otevření nové expozice bude součástí celovíkendových oslav 150. výročí suchdolského evangelického kostela. (mer)