Pouze tři města v České republice se mohou pyšnit tím, že jsou domovem podobného souboru. Jedním z nich je i Studénka, kde sídlí soubor Richarda Gelnara s názvem Brač. Jeho hudba, která se zcela opírá o tradiční jadranský nástroj tamburu a jí příbuzné instrumenty, je jinak v našich zemích něco zcela ojedinělého. „Mladý muzikant Gelnar přivezl do Studénky tamburašskou tradici už v roce 1913 a od té doby se zde udržela až do dnešních dní,“ vzpomínají muzikanti na svých internetových stránkách.

V roce 1990 měl Brač poprvé změřit své kvality na 1. ročníku Festivalu drnkacích souborů v Praze. Ve své kategorii obsadil 1. místo a sklidil uznání nejen u publika, ale i odborné poroty. K největším úspěchům však patří 2. místo na festivalu tamburašské hudby v chorvatském Osjeku, které obsadil v konkurenci pětatřiceti souborů z celé Evropy. Tuto neděli vystoupí tamburašský soubor Brač Richarda Gelnara, ve studéneckém Dělnickém domě v rámci Novoročního koncertu. Hosty programu budou žáci ZUŠ Z. Buriana Kopřivnice a Cimbálová muzika Pramínky.

Tamburašský soubor Brač vystoupí ve studéneckém Dělnickém domě v pátek 13. ledna pod vedením dirigenta Petra Olbrechta. (mer)