VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tamburaši vystoupí doma

STUDÉNKA – Jen několik regionů vČeské republice se může pochlubit pravým tamburašským souborem. Novojičínsko díky uskupení Brač ze Studénky patří mezi ně. Tuto neděli si jejich netradiční muziku budeme moci poslechnout vjejich domovském městě.

11.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Počátky historie tohoto pozoruhodného souboru sahají za hranice naší země. Před první světovou válkou si zájem o tamburašskou hudbu přivezl zBosny a Hercegoviny studénský rodák Rudolf Langer. Na Moravu sním přijely i hudební nástroje, jež tehdy vzbudily mezi studéneckou mládeží mimořádný zájem. Langer pak položil základ studéneckého tamburašského souboru. Ten se zachoval i po vyhlášení ČSR v roce 1918. Jeho vedení se ujal nadšený dvacetipětiletý hudebník Richard Gelnar, který se stal jeho dlouholetým uměleckým vedoucím, skladatelem a dirigentem. Jeho jméno ostatně dodnes figuruje vdlouhém názvu studénecké kapely. Od té doby prodělal soubor řadu změn a prošly jím houfy hudebníků vdobách klidných i divokých. Úctyhodné je, že se drží až do dnešních dnů a to ve vysoké kvalitě. „Stojí opravdu za to si poslechnout jejich specifickou muziku. Hrají stále na originální balkánské drnkací nástroje, jakými jsou například brače, bugarie či bizarnice. Všem, kdo tamburašskou hudbu nikdy neslyšel, můžu jen doporučit,“ řekl pro Region hudební expert Richard Boryna.

V posledních letech se tamburaši zúčastnili několika festivalů včetně mezinárodních. K tradičním patřily setkání posledních tří českých souborů, která probíhala střídavě v místech jejich vzniku (Praha, Plzeň, Studénka). V roce 1990 měl Tamburašský soubor Brač poprvé změřit své kvality na 1. ročníku Festivalu drnkacích souborů v Praze. Ve své kategorii obsadil 1. místo a sklidil uznání nejen u publika, ale i odborné poroty. Dva roky poté obdržel pozvání na Přehlídku drnkacích souborů do německého Goslaru. K největším úspěchům však patří 2. místo na festivalu tamburašské hudby v chorvatském Osjeku (1998), které obsadil v konkurenci 35 souborů z celé Evropy.

Počátkem srpna se soubor vrátil zBalkánu. Dostal totiž možnost prezentovat svou hudbu v další zemi bývalé Jugoslávie. Přilákala je Černá hora, konkrétně město Bijelo Polje. Na tamním festivalu se předvedli v konkurenci třiadvaceti orchestrů z Černé hory, Srbska, Chorvatska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Bulharska, Maďarska, Česka, Francie a Ruska.

Promenádní koncert tamburašského souboru Brač se koná na studéneském náměstí vneděli 12. srpna od 18 hodin.

11.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT