Kdo by si nepamatoval herecký koncert pánů Brodského, Sováka či Oldřicha Nového, případně dam Jiráskové, Bohdalové a Janžurové v úspěšném českém filmu Světáci? Televizní snímek známých tvůrců Jaroslava Blažka a Zdeňka Podskalského patří k těm nejznámějším komediím naší kinematografie. Jeho humor je neotřelý, nevykonstruovaný, odkoukaný přímo ze života. To bylo zřejmě impulzem k tomu, převést tento příběh do divadelní podoby. Na prkna divadelní se jej rozhodli převést členové souboru Těšínského divadla a pod stejným názvem jej uvedou i tento čtvrtek ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Naše úprava zachovává všechny přednosti filmové předlohy, a navíc nabízí divákům bezprostřední kontakt s živými herci. Pro herce je to pak příležitost rozehrát všechny polohy jejich komediálních dispozic,“ zvou členové Těšínského divadla v oficiální pozvánce na představení. Režie se ujal usvědčený Karol Suszka.

I když hra v podstatě kopíruje děj filmu, situace nejsou vždy totožné a pohled na některé situace je z jiného zorného úhlu. Touha tří venkovských řemeslníků po zdokonalení svých osobností, které se utvářely mezi cihlami, maltou a lešením, je tak naléhavá, že vede až k odosobnění a přesahuje jejich psychické, ale i ekonomické možnosti. Ve stejné situaci jsou pak tři dámy nevalné pověsti, které se rozhodnou zaujmout pány vyšších tříd. Nezávisle na sobě tak prodělávají náročný výcvik a spějí k humornému rozuzlení. Na závěr se nabízí otázka, jestli není přece jenom lepší zůstat sám sebou.

Těšínské divadlo vzniklo v roce 1945 a bylo od počátku koncipováno jako divadlo repertoárového typu, hrající pro všechny věkové a sociální vrstvy. Od roku 1951, po vzniku polské scény, hraje Těšínské divadlo dvojjazyčně - v českém i polském jazyce. Ročně zrealizuje přibližně dvanáct premiér, na mateřské scéně a zájezdových představeních v České i Polské republice odehraje více než 330 představení.

Ve frenštátském kině zahrají herci Těšínského divadla hru Světáci ve čtvrtek a v pátek 17., respektive 18. ledna vždy od 19 hodin.