Festival zahájí Markéta Irglová z Valašského Meziříčí, zpěvačka, skladatelka a autorka známých filmových písní.

„Koncertování v Česku mám odjakživa moc ráda, hlavně když se odehrává v menších městech mimo Prahu. V počátcích naší spolupráce vystupoval Glen Hansard na Valašském folkrockování, kde si mě k sobě pozval na podium. Na ten koncert mám moc pěkné vzpomínky. Pamatuji si příjemnou atmosféru a pohodu na pěkném místě, dobrou hudbu a milé posluchače,“ vzpomíná zpěvačka.

Vystoupení Markéty Irglové na Valašském folkrockování bude jedinečným zážitkem mimo jiné proto, že půjde o jediný koncert držitelky Oscara v Česku v letošním roce.

„V poslední době koncertuji z rodinných důvodů málo, ale nápad vystoupit v Rožnově se mi líbil i proto, že se hodilo koncert spojit s prázdninami u rodičů. Líbila se mi myšlenka českého léta i příležitost si po delší době živě zahrát. Měla jsem vystoupit již minulý rok, ale pak jsem nečekaně otěhotněla a koncert musela zrušit. Napravuji to tedy letos,“ dodává Irglová a slibuje staré známé písně i ty novější, z teprve připravovaného alba. Na pódiu ji doprovodí také dva hosté – Aida Shahghasemi z USA a Fergal O'Connor z Irska.

Markétu vystřídá Barbora Poláková s kapelou. Pětinásobná držitelka Ceny Anděl u diváků i kritiky boduje moderním popovým stylem a svébytnou poetikou, která se vymyká všem kategoriím a na domácí scéně jen stěží hledá konkurenci.

Kapela nabitá legendami české hudební scény a excelentními muzikanty Supergroup.cz vystoupí jako třetí ve složení kytarista Michal Pavlíček, zpěvák Kamil Střihavka, baskytarista Vladimír „Guma“ Kulhánek, houslista Jan Hrubý, klávesista Roman Dragoun a Klaudius Kryšpín za bicími.

Závěr festivalu bude patřit kapele Ptakustik. Místní uskupení vede temperamentní Tomáš Ptáček, jehož texty a zpěv mají jiskru a smysl pro humor.

Kromě atraktivní hudební nabídky v příjemném prostředí Valašského muzea v přírodě se mohou návštěvníci těšit na bohatý výběr občerstvení a ti, kteří letos slaví kulatiny, také na originální dárek.

„Pro návštěvníky festivalu, kteří letos slaví kulatiny, jsme jako dárek ke vstupence připravili originální tričko. Požádejte si o něj u vstupu, kde po kontrole, že jste se narodili v roce končícím 9, obdržíte tričko zdarma. Nabídka je omezená, takže kdo dřív přijde, ten se převleče!“ dodává ředitel pořádající TKA kulturní agentury Jakub Sobotka.