Bylo krátce před šestou hodinou odpolední, když se sbormistr novojičínského pěveckého sboru Ondrášek a jeho přípravek obrátil k davu lidí a zvolal: Nejprve bychom se měli rozezpívat. Několik stovek lidí, z nichž, mnozí drželi v rukou speciál Novojičínského deníku s pěticí vybraných koled, poslechlo jako by byli součástí sboru.

Přesně s úderem šesté hodiny se ozval zvuk kláves a melodie písně Nesem vám noviny. Akce Novojičínského deníku a Rádia Impuls, podporovaná TV Barrandov, začala. Masarykovým náměstí se nesl zpěv několikasethlavého sboru, který po úvodní skladbě odzpíval koledu Narodil se Kristus Pán, na níž plynule navázaly další tři – Půjdem spolu do Betléma, dej Bůh štěstí tomu domu a Pásli ovce Valaši.

Sbormistr Ondrášku Josef Zajíček posléze sboru, jaký zřejmě ještě nikdy neřídil, poděkoval a se svými svěřenkyněmi přidal další tři skladby. „To bylo tak krátké? Škoda mohlo to být o něco delší," uvedla paní Ludmila, která neuvedla své příjmení. „Bylo to úžasné. Moc se mi to líbilo," pochválila akci Miroslava Šálková Michálková.

„To už skončilo? My jsme teď přišly. No to je škoda," litovala jedna z trojice žen, které dorazily na náměstí asi minutu po skončení akce. „Příští rok budeme muset přijít dříve," řekla jedna z žen.

Za Novojičínský deník můžeme jen vzkázat: Přijďte! Těm co přišli letos, redakce ještě jednou děkuje, stejně jako novojičínském pěveckému sboru Ondrášek a jeho přípravkám, a také městu Nový Jičín, jehož místostarosta Přemysl Kramoliš přijal pozvání a přišel si rovněž zazpívat.

Přejeme všem, kdo si přišli zazpívat, všem čtenářům Novojičínského deníku i lidem na Novojičínsku klidný advent a těšíme se na setkání za rok.

Poslechněte si také, jak akci Česko zpívá koledy hodnotí Pavla Bittnerová, ředitelka regionu Severní Morava společnosti Vltava-Labe-Press, která je vydavatelem Deníku, v reportáži České televize.

Zdroj: Youtube