Jakub Čermák je básník, busker, příležitostný režisér a písničkář, původem z Teplic. Žije a studuje v Brně a na cestách. Knižně vydal sbírky poezie a tři autorská alba svých písní. Cirkus Cermaque je souhrnná hlavička, pod kterou jsou v různých úpravách, na různých pódiích i po různých nárožích k slyšení Čermákovy různé písně.

K základním a charakteristickým rysům projektu určitě patří jeho akustický zvuk. Kromě kláves a basové kytary zní na jeho koncertech pouze akustické nástroje, takřka bez efektů, aby byl písním zachován co nejživější a nejpřímější charakter. „Cirkus Cermaque je pořád živý tvar, kolem kterého se točí spousta vystupujících i nevystupujících, účinkujících,“ řekl o svém projektu sám Jakub Čermák. „Pořád často koncertuju i sám nebo v kapelním torzu doplněném o hosty, kteří se mnou hrávali dřív nebo kteří znají některé písně z nočního hraní na baru či v kuchyni. Přijde mi legrační, kolikrát už jsem koncert uváděl slovy, že vystoupí sestava, která se naživo ještě nikdy nepotkala. Spíš než kapelníkem jsem teda cirkusovým principálem, provozovatelem varieté.“

Žánrově se jeho projev asi nejvíce setkává s folkem, ale kapela se v nepřímých inspiracích hlásí spíše k cikánské hudbě, klezmeru, světové, české i moravské alternativě, mezi kterou má řadu kamarádů, nebo třeba k francouzskému hiphopu. Podstatným a jednotícím prvkem zůstává snaha o co nejotevřenější osobní výpověď.

V novojičínské čajovně Archa vystoupí projekt Cermaque v sobotu 14. ledna od osmi hodin večer.(mer)