Slavnostním koncertem sourozenecké dvojice Hany a Petra Ulrychových a jejich kapely Javory začne tento pátek novojičínská Městská slavnost. Konat se bude jako vždy v Beskydském divadle.

Sourozenecká dvojice Hana a Petr Ulrychovi patří k nejvýraznějším postavám české folkové scény. „Svým citlivým přístupem k lidové hudbě a potažmo i lidové hudbě umělé dávají radost už několika generacím posluchačů. Dnešní folková scéna už se na ně dívá jako na stálice a píseň Javory je dodnes vnímána jako hymna milovníků stromů,“ říká s respektem recenzent Richar Boryna. Přitom oba, Hana i Petr, vyšli z rockové scény druhé poloviny šedesátých let.

Hana Ulrychová v sobě nese nepopiratelné kvality mimořádné zpěvačky. Její příjemný hlas a vroucí a naléhavý hudební projev umocňuje většinou ještě silný posluchačský zážitek ze setkání s původními písněmi, které pocházejí většinou z dílny jejího bratra Petra Ulrycha. Bigbítové začátky zažívala Hana Ulrychová v Brně. Sólový projev v písní Spoutej mě autorů B. Ondráčka a Z. Borovce ji pak vynesl v tehdejším Československu metu nejvyšší, zlatou Bratislavskou lyru 1971.

Společně s bratrem Petrem získala cenu časopisu Mladý svět Bílá vrána za album Nikola Šuhaj loupežník a ve stovkách repríz vystoupila jako Eržika v komorním muzikálu režiséra Jána Roháče Nikola Šuhaj loupežník v pražském divadle Ateliér. V roce 1999 získalo Zlatou desku také jejich retrospektivní album To nejlepší s Javory. Ale to už se objevují zcela nové projekty. V roce 1999 se Ulrychovi účastnili realizace původního muzikálu autorů P. Ulrycha a S. Moši Radúz a Mahulena, který slavil posléze velký úspěch na scéně brněnského Městského divadla a v němž Hana Ulrychová ztvárnila roli Matky Země.
Jejich novojičínský koncert proběhne jako zahájení Městské slavnosti v pátek 12. září od 19 hodin. (mer)