Slávek Klecandr má v hudební branži už za sebou opravdu mnohé. A začal už jako chlapec. Ve svých deseti letech se přestěhoval do Kostelce nad Orlicí, kde se postupně zapojoval do místní hudební scény.

V roce 1969 působil jako baskytarista v Orchestru B. Bečičky. Od roku 1975 působil v undergroundové kapele Bílé světlo, nejprve jako baskytarista, od roku 1978 jako kytarista. Kapela byla napojená na legendární Plastic People of the Universe, Slávka Klecandra proto začíná sledovat StB. Hrál i v dalších kapelách - například Andromeda nebo Neon. V roce 1982 vzniká skupina Prostor, kde je repertoár tvořen výhradně Klecandrovými skladbami a která se dostane až do finále Beat Salonu do Prahy.

V roce 1985 se Prostor rozpadá a vzniká bezejmenná skupina, která se schází na faře v Třebechovicích pod Orebem a tajně vystupují na evangelických farách po celé republice. „Její repertoár tvoří Klecandrem zhudebněné biblické žalmy, které se později stávají i základním repertoárem Oborohu, který vzniká v roce 1988, a náplní jeho prvních dvou alb. Další alba Oborohu - Kámen, Marah a Nocí mořem obsahují převážně Klecandrovy autorské písně,“ připomněl pro Region hudební publicista Richard Boryna.

V roce 2000 Slávek Klecandr vydal sólové album Protější břeh, na kterém spolupracoval mj. s Blankou Táborskou, Ivo Viktorinem, Karlem Markytánem, Vlastou Redlem, Ditou Zangeovou, Petrem Vavříkem a se svým bratrem Václavem Klecandrem taktéž členem Oborohu. Od roku 2009 Oboroh hraje ve složení Slávek Klecandr, Roman Dostál, Libor Ježek a Jarda Jetenský. Kromě koncertů s Oborohem vystupuje Klecandr také sám nebo dříve též s písničkářkou Evou Henychovou, v minulosti také s Ditou Zangeovou.

Tento pátek 25. září vystoupí v novojičínské Městské knihovně od 18.30. (mer)