Je tomu právě deset let, co v Kopřivnici vzniklo hudební vydavatelství Piper Records. Původně chtělo jen podpořit a zviditelnit lokální scénu, ale nakonec se vydalo za hranice města i kraje, za hranice žánrů i stylů, pročež u něj mohly vyjít desky od Miou Miou i infernální industrial už dávno ztracených Gavora. Širokopásmé portfolio se loni zastavilo i pořadového čísla dvacet. Na oslavu svých desátých narozenin připravil label na tuto sobotu vlastní festival Piper Fest.

Těšit se můžeme především na dobře známá jména z produkce labelu. „Stylová různorodost je jedním z vleků na hudební sjezdovce, nehrajeme na provařená jména, i když vedle omladiny tu jsou veteráni. K těm budou patřit místní Valerian's Future v nové sestavě, když jejich zvukovky vždycky byly lekcí z časoprostoru, naopak nastupující generaci zastoupí Unstable a Today Ashley, kteří se na ,pop' dívají prizmatem mládí," slibuje šéf celého podniku Vladimír Schwarz. Velké očekávání budí především proměnliví polští hip- hopoví psychedelici Nap- szyklat, na hlučném festivalu si vždycky přáli zahrát křehcí Bratři Orffové, ke kterým se budou velmi hodit jazzrockoví Negero. „S novou deskou v zádech dorazí melodičtí Saade i garage floutkoví Dead Popes Company. S novým materiálem dorazí i indie Planety a finále obstarají lokálně kultovní Údery údy, které připraví horkou půdu pro naříznutou držku Nikoly Muchy," slibuje Schwarz a dodává: „Silná scéna potřebuje dobré přehlídky, protože na tom nebyla nikdy tak dobře jako teď, opravdu."

Piper Fest, který navazuje na někdejší tradici Šlahounů, hostí chata pod Červeným kamenem u Kopřivnice v sobotu 8. června. Akce startuje v 15 hodin. (mer)