Mezi nejznámější a zároveň nejdiskutovanější pěvecké dvojice české současné hudební scény patří Eva a Vašek. Manželé Ševčíkovi vystupující pod svými křestními jmény vsadili na staré šlágry a oslovují především starší generaci. Tentokrát se představí v Novém Jičíně.

Toto duo jistě netřeba dlouze představovat. Skupinu Surf založil Vašek v roce 1983. Když onemocněla původní zpěvačka, nastoupila v roce 1989 do skupiny Eva, která studovala čtvrtým rokem konzervatoř v Brně.

Z počátku se jezdilo po okolí Blanska a Brna. Hrálo se převážně pro zábavu lidí – na hodech, plesech, výročních schůzích a dodělných. Repertoár se čerpal z historie od starších kolegů. Po necelých deseti letech činnosti skupiny došlo k jejímu rozdělení – jedna její část se začala věnovat rocku. Eva a Vašek zůstali se svou produkcí spíše u hudby, kterou v té době znal každý. Vašek pochází z rodiny amatérských muzikantů, jejichž historii zná po svého pradědu, a Eva také pochází z rodiny, kde se hodně zpívaly lidové písně.

Později dvojici Eva a Vašek hodně ovlivnilo působení v Rakousku, specielně ve Vídni, kde začali vystupovat po revoluci. Eva a Vašek mají svůj specifický hudební styl, který vznikl směsí rakouské muziky s českými hlasy, spíše než lidovky je to pop s potlačenou rytmikou.

Kromě toho se Eva a Vašek zabývají i nahráváním dalších hudebních žánrů, jako jsou například koledy či písničky z Chorvatska, vytvářejí své vlastní skladby. „Svým repertoárem se obracejí zejména na starší a střední generaci, která se ráda zaposlouchá do hudby svého mládí,“ připomněl pro Region hudební publicista Richard Boryna. Účastníci koncertu se mohou těšit na hity jako Jadranská serenáda, Za světlem lásky, Vyznání, Stříbro ve vlasech, Sladké hlouposti, Lásko má já stůňu, Bílá orchidej a další.

Dlouho očekávaný koncert těchto jedinečných umělců se podařilo připravit i do Nového Jičína. I v takovém nabytém programu, jaký bezesporu Eva a Vašek mají, si vyhradili jeden večer, kdy vystoupí a zahrají svým příznivcům v Závodním klubu Visteon–Autopal v Novém Jičíně. Koncert se uskuteční v úterý 20. října od 18 hodin. (mer)