V současné době dochází ve všech uměleckých sférách k přesahům a nový cirkus je toho zářným příkladem. Cirkus sám o sobě je již kombinací několika uměleckých složek. Tradiční cirkus neváhá využít čehokoli, aby ohromil diváka. Nový cirkus hledá v této nabídce a vybírá si. Je tak druhem divadla, který usiluje o totálnost, o vytváření děl harmonicky spojujících všechny druhy umění. Jak to vypadá v praxi, uvidíme tento pátek v Novém Jičíně.

„Nový cirkus se snaží v nekoordinované melanži artistických disciplín, pohybů, obrazů i zvuků najít řád a vytvářet komplexní díla. A proto se zaměřuje na princip, ať už divadelní, pohybový, výtvarný nebo jakýkoli jiný. Inklinuje k jednoduchosti a jednotnosti. Nový cirkus oproti cirkusu tradičnímu pracuje s dramaturgií," vysvětluje jeden z jeho propagátorů Miroslav Horký.

V novojičínském vystoupení uvidíme umění místního tanečního studia Firefly a také jeho hostů. Těšit se můžeme na akrobatická vystoupení a tanec na tyči v několika formách. „Taneční studio Firefly Nový Jičín v Severomoravském kraji, se specializuje prvořadě na výuku pole dance - tance na tyči. Věnujeme se především Pole dance a Flirt dance," vysvětlují na svých stránkách jeho zástupkyně. Ty si ke společnému vystoupení na náměstí přivedou také několik hostů.

Nový cirkus v České republice stále není úplně běžný, neboť u nás není žádná cirkusová škola, tudíž naši cirkusoví umělci nemají tak dokonale propracovanou techniku artistiky. Proto využívají spíše divadelních prostředků a tak u nás vznikají inscenace blížící se opačnému pólu tohoto spektra. Tyto kusy využívají dramatické principy. Inscenace se zakládají na dramatické situaci a příběhu, který je zpravidla velmi jednoduchý. Zajímavé pak je, jakým způsobem je vyprávěn.

Večer s novým cirkusem a především studiem Firefly se koná na novojičínském Masarykově náměstí v pátek 13. července od 19 hodin. (mer)