Mezinárodní varhanní festival na Odersku přivítá tuto sobotu už druhého hosta. Své umění tentokrát předvede zástupce amerických varhaníků. Gregory D’Agostino vstoupil do povědomí zámořské veřejnosti při dvou koncertních vystoupeních v rámci stého výročí amerického spolku varhaníků, které se konaly před tisícovkami posluchačů v newyorkské Katedrále svatého Jana a Kostele Panny Marie. Už tehdy o něm The New York Times psaly jako o „mocném muzikantovi“.

Ve svém repertoáru má díla takových umělců, jako je například Bach, Liszt, Handel, Schumann, and Brahms. Nebrání se ale v podstatě jakékoliv tvorbě pro varhany od renesance po současnost. Spolupracoval také se známými skladateli Georgem Crumbem nebo Miltonem Babbittem.

Mezinárodní varhanní festival v Odrách je podle slov jeho pořadatelů jakousi přehlídkou kvalitních evropských varhaníků. „Jednotliví varhanní umělci k nám do Oder jezdí na své recitály, každý rok se nám daří přilákat někoho nového,“ řekl už dříve pro Region organizátor celé akce Martin Jakubík, který působí jako regenschori při chrámu sv. Bartoloměje v Odrách.

Poprvé se akce konala v roce 2000. „Naše původní varhany pocházely z roku devatenáct set šestnáct a už v době svého vzniku byly považovány spíše za provizorní. A tak jsme si před deseti lety postavili varhany nové, kvalitní. V té době jsme si také dali závazek je pořádně používat. Jedním z vyústěním tohoto slibu je i náš Mezinárodní varhanní festival,“ vzpomněl organizátor na počátek tradice. Od té doby se festival v Chrámu svatého Bartoloměje koná co druhý rok, střídá se s přehlídkami duchovní hudby.

Podruhé se v rámci Mezinárodního varhanního festivalu rozezní oderské varhany v Chrámu svatého Bartoloměje v sobotu 13. srpna od 19 hodin. (mer)