VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Příboře nahlédli pod slupku Freudova nitra

Příbor /FOTOGALERIE/ - Svědky alespoň částečné psychoanalýzy celosvětově uznávaného psychoanalytika Sigmunda Freuda se mohli stát ve čtvrtek 7. května návštěvníci Rodného domu Sigmunda Freuda v Příboře.

8.5.2009
SDÍLEJ:

Knihu fakta a dojmy o Sigmundu Freudovi ve čtvrtek v podvečer oficiálně pokřtil v Rodném domě Sigmunda Freuda v Příboře její autor Václav Buriánek.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Jako by se čas vrátil o mnoho desetiletí nazpět. Taková atmosféra chvíli panovala v domku pod příborským náměstím, kde se 6. května 1856 Freud narodil. Psychoanalytik Václav Buriánek tam totiž oficiálně pokřtil svou knihu Fakta a dojmy: Psychoanalytikův malý průvodce rodným krajem Sigmunda Freuda. „Je to kniha o tom jak to v Příboře asi vypadalo, jak se žilo, co se jedlo a pilo v době, kdy tady Sigmund Freud žil,“ nastínila organizátorka akce Marie Šupová, předsedkyně Společnosti Sigmunda Freuda. Zároveň řekla, že zájem o knihu již mají londýnští vydavatelé, ale čekají, až se najde překladatel, jenž by byl schopný knihu věrně přeložit. „V té knize jsou totiž určité úryvky v nářečí,“ vysvětlila Šupová, která krátce poté společně s autorem knihu oficiálně pokřtila. „Ta kniha sice vznikla již před dvěma roky, ale pořád nějak nebyl čas na její křest,“ uvedla.

Samotný křest knihy ale nebyl tím pravým vyvrcholením. Buriánek totiž při této příležitosti zveřejnil texty dvou u nás doposud zřejmě nezveřejněných Freudových dopisů z počátku sedmdesátých let devatenáctého století. Tehdy šestnáctiletý Sigmund Freud se bezmezně zamiloval do dcery kolegy svého otce. Dopisy adresoval svému nejlepšímu kamarádovi Eduardu Silbersteinovi. Buriánek je objevil náhodou při studiu různých materiálů, které by mu osobnost Freuda přiblížily co nejvíce.

Zmíněné dopisy vydala v jedné brožuře Harvardská univerzita. „Když něco stojí za to, tak oni to vydají. Ale vydávají to v nějakém malinkém nákladu. To není kniha, po níž by lidi šíleli. Jsou to náhody, když něco člověk najde,“ poznamenal Buriánek.

Dopisy byly původně tři, ale třetí zatím Buriánek nikde neobjevil. Stejně tak se nezachovaly odpovědi pozdějšího právníka Silbersteina. „Zatímco Silberstein vše pečlivě schovával, a proto se to zachoval, Freud se snažil své soukromí zamést pod koberec, tak, aby zůstalo ostatním utajené,“ přiblížil osobnost analytika Buriánek.

Dopisy byly původně napsané ve španělštině, kterou Freud a jeho přítel studovali ve španělské akademii a velmi se tímto jazykem bavili. „Myslím si, že nikdy to není takový zážitek, jako když si to může člověk poslechnout,“ uvedl vyvrcholení čtvrtečního setkání Buriánek.

Poté předstoupili před účastníky setkání dva mladíci a přečetli Freudovy dopisy. Jeden četl španělský originál, druhý jeho překlad. „Je zajímavé sledovat, jak byl Freud nedůtklivý a svého kamaráda peskoval za to, že mu včas nenapsal. Byl takový podrážděný, asi nebylo snadné s ním kamarádit,“ řekl na adresu prvního z dopisů Buriánek. „Ve druhém dopise Freud píše, že se zamiloval jako zvíře. Snaží se na to povznést, ta láska ho příliš dostala a on se za to stydí. Proto on používá obranné mechanismy a tvrdí, že lidské je chybovat a člověk se občas stane tím zvířetem,“ odhalil část nitra šestnáctiletého Freuda Buriánek.

Autor: Ivan Pavelek

8.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení