Jednoho z nejslavnějších folkových bardů předlistopadového hudebního Československa Vladimíra Mertu není třeba představovat. Všestranný umělec, v němž se spojuje genialita mnoha uměleckých oborů, se teď vrací do Příbora.

Merta je na české hudební a kulturní scéně osobnost vůbec značně ojedinělá. Styl jeho hudby zdaleka nepatří k nejjednodušším. „Například je pravdou, že se s ním dost špatně hraje jiným muzikantům,“ řekl pro Region hudební kritik Richard Boryna, „On si uprostřed tvorby žije ve svém vlastním světě, hodně improvizuje a je dost nepředvídatelný. Jamování s ním je třeba více méně vyloučeno.“ Mertovy slovní smrště, často rezignující na návrat ke směru, kterým se vydaly, či nekonečné obrazové i významové litanie jsou pro muzikanta už příslovečné. Sympatičtěji vyznívají texty uzavřené, soustředěnější a vypointované. Příznačná je pro něj i poměrně rychlá schopnost ovládnout neznámé nástroje i slova. Nejvíce proslul ale svým písničkářství, před rokem 1989 patřil k legendám tohoto svérázného žánru.

Zejména v předrevolučních dobách byl právem řazen ke špičkám zdejšího folkového disentu. Listopadový převrat byl pro Mertu jistě převratem významným a jeho dosud nepublikovanými nahrávkami se to začalo hemžit. Z porevolučních projektů připomeňme spolupráci s tradiční židovskou hudbou Mišpachy, případně experimentální duo Levitová – Merta. Obě zmíněné a spousta dalších Mertových aktivit však jakoby samy sebe vyčlenily kamsi na okraj zájmu mainstreamově uvažujících médií.

Přesto si Merta dokázal za celou tu dobu udržet spoustu příznivců. Ti teď budou mít možnost si jeho písničky a povídání vychutnat v Příboře. V tamním Víno Restaurantu Terra Libera vystoupí tento čtvrtek 15. května od 18.30. (mer)