VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Frenštátě vystaví díla Antonína Gavlase

Frenštát pod Radhoštěm – Známý novojičínský rodák Antonín Gavlas se v uměleckém světě proslavil především smaltem, fotografií a malbou enkaustikou. Všechny tyto druhy jeho umělecké práce si budeme moci prohlédnout ve frenštátské Výstavní síni Albína Poláška.

7.11.2010
SDÍLEJ:

Výstavní síň Albína Poláška ve Frenštátě pod Radhoštěm.Foto: ARCHIV/Dům kultury Frenštát p.R.

Antonín Gavlas, který nabídne v listopadu své dílo k posouzení ve frenštátské Výstavní síni, se narodil v Novém Jičíně. Vedle vlastní volné tvorby se věnoval i pedagogické činnosti, řídil novou Uměleckoprůmyslovou školu v Ostravě, založil také nadaci Silvie pro podporu mladého umění a je předsedou ostravské Výtvarné skupiny In Signum.

V současné době se ve svém ateliéru v Ostravě-Plesné zabývá výhradně volnou tvorbou, a to jak v oblasti keramiky, kde vytváří většinou keramické reliéfy , tak i v oblasti malby, kde se zabývá hlavně ojedinělou technikou enkaustiky. Tato vosková malba, pocházející ze Starého Egypta a Řecka, je zvláštní tím, že s barvami se pracuje neustále jen za tepla – pomocí speciálních nahřívadel. Enkaustika skýtá mnoho možností zpracování – od jemné, lazurní vrstvy malby, přes několikeré vrstvení, roztékání a proškrabávání, až k pastózní a dokonce reliéfní malbě, modelované jako sochařský reliéf. „Právě malbu enkaustikou, stejně jako smalt nebo svou uměleckou fotografii nabídne k náhledu Antonín Gavlas také na své frenštátské výstavě,“ zvou v pozvánce pořadatelé.

Gavlas tématicky zpracovává převážně figurální a krajinářské motivy, avšak obojí stylizuje a prolíná tak, že vznikají imaginární prostory podivných, tajemných krajin anebo kosmických dálav, které jsou oživeny siluetami postav, putujícími někam ke vzdálenému horizontu. „Tématu kosmických prostorů se věnuje už od osmdesátých let, ale oproti dřívějším tvůrčím obdobím, kdy převládalo hlavně plošné, geometrické členění plochy obrazu a postavy zaujímaly jen malou část těchto kompozic, nyní, v novějších pracích, se zabývá více figurou a postavy přerostly přes neurčité vesmírné pozadí do prvního plánu,“ píše se o něm v průvodním listu k jedné z předešlých výstav.

Novější díla jsou také jasnější, světlejší, celý prostor je jakoby veselejší. Vždy ve svých dílech hledal řád a vznešenou harmonii vesmíru, nyní si všímá tohoto souladu i v běžných vztazích mezi člověkem, přírodou, věcmi a jevy, které se odehrávají v normálním lidském životě. Tajemství kosmu i hlubiny lidské duše nazírá jako jedno věčné téma, které chce symbolicky prosvětlit barevným paprskem poznání a sounáležitosti.

Ve frenštátské Výstavní síni Albína Poláška uvidíme díla Antonína Gavlase až do 26. listopadu tohoto roku. (mer)
7.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení