Spolu s Robertem Křesťanem, Karlem Plíhalem, Jarkem Nohavičku, bratry Nedvědy, Ivanem Mládkem či Wabi Rivolou je dnes Wabi Daněk snad nejhranějším písničkářem u všech letních táborových ohňů. Jeho píseň Rosa na kolejích snad i může být považována za hymnu všech skutečných čundráků. Tento čtvrtek vystoupí společně s vynikajícím kytaristou Milošem Dvořáčkem ve Štramberku.

Původně člen trampských kapel Plížáci a Rosa a držitel několika Port, jako jiní jeho kolegové hranice tohoto žánru dávno překročil. Stalo se tak již v osmdesátých letech kdy si začal všímat civilních témat a začal vystupovat jako osamělý muž na pódiu, jako pravý český písničkář.

Narodil se jak víme podle názvu jedné jeho písně v roce 1947, tehdy ještě ve Zlíně. Dětství prožil v prostředí galské přírody obklopen skautskými a trampskými písněmi rodičů a jejich přátel z komunisty rozpuštěného skauta. Po vyučení zámečníkem a vojně přesídlil z bytových důvodů do Chodova u Karlových Varů, kde se potkal s kapelou Plížáci. S ní se dostal i na Portu, tehdejší soutěž trampské a folkové písně.

Po návratu zpět do Gottwaldova se stal členem skupiny Rosa, pro kterou napsal píseň Rosa na kolejích. S oběma skupinami získal Interpretační portu, tedy cenu za nejlepší hudební výkon. „Své posluchače si získává až neopakovatelným klidným projevem a hlubokým melancholickým hlasem. Něco na jeho písničkách opravdu uklidňuje,“ připomněl pro Region hudební publicista Richard Boryna.

Počátkem osmdesátých let trampští autoři začali vystupovat jako trampští písničkáři a Wabi Daněk se stal jedním z nich. Tehdy stále ještě amatérský písničkář dostal třikrát za sebou autorskou portu za písně Rosa na kolejích, Ročník 47, Nevadí.

V Kulturním domě ve Štramberku vystoupí Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem ve čtvrtek 25. června od 19 hodin. (mer)