Frank Zappa Quartet má valašské kořeny, první oficiální vystoupení se konal v roce 2003 v domovině muzikantů ve Vizovicích. Ještě koncem téhož roku si kapela zahrála ve zlínském klubu Golem a pak v pražském rockovém klubu Vagon za přítomnosti Petra Dorůžky, autora knihy Šuplík plný Zappy. To díky napojení kapely na Český fan klub Franka Zappy, který FZQ používá na svých akcích.

V současné době se fan klub snaží dostat Frank Zappa Quartet na specializované zahraniční festivaly - německé Zappanale v Bad Doberan, francouzské Bordeaux, italská Ancona.

Původní čtyřčlenná sestava se v roce 2005 rozrostla o druhého kytaristu. Kapela je zaměřena na hudbu Franka Zappy v pokud možno originálním revivalovém provedení. „Quartet se snaží propagovat dílo hudebníka, jehož jedinečnou muziku u nás zatím nikdo nehraje. Pro posluchače je šancí uslyšet mistrovu hudbu v živém provedení,“ vysvětlují důvody vzniku kapely její členové na svých stránkách.

Ročně odehraje Frank Zappa Quartet přibližně deset koncertů. Tradiční je každoroční koncert k příležitosti výročí Zappova narození a úmrtí, který se koná vždy začátkem prosince v Brně a koncem prosince ve Zlíně.

Frank Zappa Quartet zahraje v pátek 31. října v přísálí oderského Dělnického domu od 20 hodin. (mer)