Počátky skupiny sahají do roku 1998, kdy Zuzana Navarová společně s Ivánem Gutiérrezem, kolumbijským písničkářem, rozšířila stávající duo o basistu Františka Rabu, perkusionistu a bubeníka Camila Callera a akordeonistu Mária Biháriho.

V tomto obsazení vznikla dvě alba: Skleněná vrba, mimochodem oceněná Žlutou ponorkou udílenou společenstvím nezávislých novinářů Periskop a Zelené album, záznam koncertu z pražské Malostranské besedy. Obě alba si získala přízeň nejen odborné veřejnosti, ale i širokého publika, a zařadila se tak hned po svém vzniku ke špičce české hudby. Dodnes jsou řazena k tomu nejlepšímu, co u nás v 90. letech vzniklo.

Po odchodu Ivána Gutiérreze v roce 2000 zvuk kapely obohatil kytarista Omar Khaouaj a Koa se vydala směrem k propojování mnoha kulturních vlivů a žánrů. Vznikly desky Barvy všecky, které jsou oceněny Akademií populární hudby hudební cenou Anděl v kategorii folk a dále získávají Zlatou desku. V roce 2003 vychází Jako Šántidéví. Autorsky se na obou deskách spolupodíleli vedle Zuzany Navarové i Mário Bihári a Camilo Caller.

V současné době vystupuje kapela v obsazení: František Raba, Mário Bihári, Camilo Caller a Omar Khaouaj. Na jejím repertoáru se podílejí všichni členové kapely a Koa si získává stále širší obec posluchačů, kteří ji vyhledávají především na klubových scénách, kde tito brilantní a skvěle sehraní hráči mohou v intimním prostředí nejlépe předvést své individuální hráčské schopnosti i souhru celého ansámblu. „U nás budou hrát jednak skladby z poslední alba a chtějí také vyzkoušet několik úplných novinek. Podle reakcí publika si chce ověřit, jak na tom jsou,“ řekl k chystanému vystoupení organizátor Roman Olšina.

V oderském hudebním klubu Village Sound v přísálí tamního Dělnického domu vystoupí kapela Koa v pátek 19. října ve 20 hodin.