Vlachovo kvarteto Praha navazuje na bohatou tradici české komorní hudby. Svými kořeny se hlásí především k uměleckému odkazu proslulého houslisty, dirigenta a pedagoga Josefa Vlacha, primária Vlachova kvarteta. Tato výjimečná osobnost stála u zrodu tehdy Nového Vlachova kvarteta a měla rozhodující vliv na jeho umělecký růst. Nekompromisní poctivost a píle, snoubená s tvořivou oddaností k hudbě, kterou mu Vlach vtiskl, vedla záhy ke svébytnému a osobitému projevu souboru.

Kvarteto bylo založeno v roce 1982. Již o rok později se stalo laureátem české soutěže v Kroměříži, s cenou za nejlepší provedení soudobé skladby. V roce 1985 pak dosáhlo dalšího významného úspěchu, cenu a laureátský titul na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Portmouthu v Anglii. V roce 1988 bylo kvarteto pozváno Hindemithovou nadací do Švýcarska na mezinárodní mistrovské kursy vedené věhlasným Melos-kvartetem a dostalo se mu tam záviděníhodného hodnocení: "Z Jany Vlachové, jako primária souboru, vyzařuje zvláštní charisma, kterým nejen upoutá posluchače, ale působí i na absolutní homogenitu souboru, která je potvrzena virtuózně muzikantskými středními hlasy a ideálně doplněna violoncellistou Mikaelem Ericssonem."

Vlachovo kvarteto Praha koncertuje nejen v celé Evropě, ale i v USA, Kanadě, Japonsku a na Novém Zélandu. Vystupovalo na řadě známých festivalů. Nejsledovanější japonská televizní stanice NHK opakovaně snímala a vysílala jejich koncerty a Česká televize natočila o Vlachově kvartetu Praha a jeho předchůdcích hodinový dokument Josef Vlach a Vlachovci.

Bohatý repertoár Vlachova Kvarteta Praha čítá dnes na 150 skladeb všech stylových období.

Působí též pedagogicky. Jmenujme interpretační kurzy na vysoké škole ve švédském Ingesundu, masterclass na vysoké škole ve švédském Göteborgu a několika univerzitách v USA a Japonsku.

Vlachovo kvarteto vystoupí v novojičínském Beskydském divadle ve čtvrtek 11. února od 19 hodin. (mer)