Vlastislav Matoušek vystudoval na hudební fakultě AMU v Praze kompozici a postgraduální kurz hudební teorie. V roce 1996 jako stipendista Japan Foundation studoval hru na šakuhači u Kifu Mitsuhashiho v Tokiu a japonskou tradiční hudbu u prof. Osamu Yamagutiho na University of Letters v Osace. Na hudební fakultě AMU v Praze v roce 2001 obhájil disertaci Kinetika v etnické hudbě a získal doktorát v oboru hudební teorie – teorie skladby, v roce 2004 byl dokonce jmenován docentem.

Od roku 1991 přednáší etnomusikologii na katedře teorie a dějin hudby hudební fakulty AMU v Praze, od roku 1999 také na Ústavu pro hudební vědu FF UK v Praze. Jako teoretik se zabývá hudbou mimoevropských kultur, hudební kinetikou a organologií, je autorem mnohdy značně excentrických skladeb, často s účastí exotických nástrojů a elektroniky. S oblibou uplatňuje netradiční vyjadřovací prostředky a postupy.

Koncertní sólista hraje zejména honkyoku – tradiční skladby pro japonskou bambusovou flétnu „Je uměleckým vedoucím a dirigentem souboru soudobé hudby Ensemble 108 Hz, se kterým vystupuje při prezentacích experimentální hudby a vlastních skladeb pro hlasy, šakuhači a další nástroje, včetně exotických a folklorních z osobní rozsáhlé sbírky, často v kombinaci s elektronikou." představují ho organizátoři výstavy z frenštátského městského kulturního střediska.

Na historické dudy moldánky, niněru, hackbrett, gemshorn, šalmaje platterspiel a další historické a lidové nástroje hraje a zpívá s rodinným souborem Schola Specialis Familiae. Společně představují hudbu období gotiky a renesance z českých pramenů a východočeský folklór.

Koncert etnomuzikologa a skladatele Vlastislava Matouška uslyšíme ve frenštátském Domě kultury v pátek 21. září od 19 hodin. (mer)