Podle vedoucího autorské týmu expozice a kastelána zámku v Kuníně Jaroslava Zezulčíka toto překvapivé zjištění vzniklo při zvětšení fotografie, kdy se nezaostřená postava zvýraznila. „Chtěli jsme tak lehkou nadsázkou mimo jiné sdělit, že historii občas trochu odlehčení neublíží,“ řekl Zezulčík a pak s úsměvem dodal: „Proč by se Jára Cimrman nemohl zastavit v Novém Jičíně? Tento nedávno vyhlášeny Největší Čech a v sousedství Největší Moravan František Palacký k sobě hezky ladí. Kdy a proč Největší Čech město navštívil, to už je úkol pro badatele a historiky novojičínského muzea."

Návštěvníci výstavy si drobné zmínky o Cimrmanovi často všímají a berou ji jako milé zpestření nové expozice. „Je to odměna pro návštěvníky, kteří si expozici opravdu důkladně projdou. Zmínili jsme se o tom i cimrmanologům a tato informace se objevila na jejich internetových stránkách. Nyní musejí prověřit, zda bylo opravdu možné, aby Jára naše město navštívil,“ zůstal věren nadsázce Radek Polách z Muzea Novojičínska.

Proč se český génius na konci 19. století procházel po jedné z nejznámějších novojičínských ulic, zůstává zatím záhadou.

JOSEF GABZDYL