Pero, jímž Henryk Sienkiewicz psával, jeho kalamář, cvikr, ale také ocenění, která spisovatel dostal od českých spolků či Akademie věd, kopie Nobelovy ceny, již obdržel v roce 1905, ale také dokumenty vztahující se k jeho smrti.

Nejen tyto exponáty, ale i zhruba 130 dalších, budou od soboty 23. května k vidění na zámku v Kuníně, kde začne výstava Henryk Sienkiewicz Člověk a dílo. Výstava vznikla díky dlouholetému partnerství Muzea Novojičínska s polským Národním muzeem v Kielcích.

„Záštitu nad výstavou převzala velvyslankyně Polské republiky v České republice, Její Excelence paní Grażyna Bernatowicz, která přislíbila svou účast na vernisáži," uvedl kastelán zámku Jaroslav Zezulčík, jenž doplnil, že na vernisáži, která začne v 15 hodin, zazní díla polských autorů v podání klavíristy Tomáše Vrány.

Oblíbený autor

„Henryk Sienkiewicz patří k nejpopulárnějším polským spisovatelům v Česku," konstatoval kastelán. Autor historických románů Quo vadis, Ohněm a mečem, Křižáci či Pan Wolodyjowski zemřel v roce 1916 ve Švýcarsku a o osm let později, po obnovení samostatného Polska, byly jeho ostatky převezeny do jeho vlasti.

Manifestace

„Průjezd jeho ostatků znamenal obrovskou manifestaci, podporu Polska a takového národního spojení mezi Čechy a Poláky," připomněl Jaroslav Zezulčík.

Na trase převozu se konaly smuteční obřady, všude svítily svíčky, lucerny i louče a zněla polská hymna. „V Praze byla rakev odnesena do Panteonu Národního muzea a byla k ní postavena čestná stráž. Zde proběhly hlavní slavnosti, kterých se zúčastnil i prezident Masaryk," popsal historické události kastelán.

Unikátní výstava bude v prvním patře zámku k vidění do 30. srpna. O poslední srpnové sobotě si ji navíc návštěvníci budou moct prohlédnout výjimečně zcela samostatně i během nočních prohlídek. „Nebudou chybět speciality polské kuchyně v zámecké restauraci a projekce filmů na motivy románů Henryka Sienkiewicze.

Na zámku bude zrovna vrcholit workshop barokních nástrojů a v kostele i na zámku poběží nekonečný proud především polské barokní hudby," nastínil plán na závěr prázdnin Jaroslav Zezulčík.

Zámek Kunín* otevřen denně kromě pondělí
* od 9 do 17 hodin
* vstupné 100, zlevněné 60 korun