Výstava připomíná nejen unikátní výrobky harrachovské sklárny, ale také jedinečnou a nezaměnitelnou stopu, kterou rod Harrachů zanechal v Krkonoších, a nejen tam.

„Ta výstava je prvním počinem projektu Harrachovská cesta, který by měl vést z Harrachova, přes Jilemnici, odkud jsou některé exponáty, a další harrachovské zámky, na Moravu do Kunína a měl by končit v Rakousku. Výstava ukazuje spojení Harrachů ze severovýchodních Čech s našimi Harrachy. Kunín se může pyšnit tím, že Harrachové tady zanechali ojedinělou stopu, kterou je zámek. Je to jediný zámek v České republice, který pro Harrachy postavil jeden z nejvěhlasnějších rakouských architektů, Johann Lucas von Hildebrandt," uvedl kastelán zámku Kunín Jaroslav Zezulčík a doplnil, že dalším pojítkem je hraběnka Marie Walburga Harrachová, první dáma osvícenství, jež v Kuníně založila jednu z nejpozoruhodnějších škol své doby a vychovala Františka Palackého. „Tu si při této výstavě připomínáme vystaveným portrétem vedle portrétu asi nejslavnějšího harrachovského skláře, Johanna Pohla," poznamenal Jaroslav Zezulčík.

Harrachovské sklo, které je na zámku v Kuníně k vidění, je z Harrachovské sklárny Novosad & syn, od jejíhož založení uplynulo v roce 2012 rovných 300 let. „Harrachovské sklárny jsou vlastně nejstarší sklárny na světě, které stále fungují a vyrábějí stále tradičním historickým způsobem. To sklo je stále žádané. Sklárna má teprve pátého majitele, který se snaží udržovat původní historické postupy," pokračoval Jaroslav Zezulčík s tím, že chod sklárny se Harrachové snažili udržovat i v dobách krize, až do 30. let minulého století.

Výstava obnáší asi 75 kusů skla od počátku 19. století a také různé dokumenty a obrazy. Připomíná také harrachovskou stopu, kterou Harrachové zanechali v Krkonoších. „Ta je nesmazatelná, neboť se nejedná jen o sklo, ale i o počátky lyžování či založení nejstarší chráněné krajinné oblasti, budování rozhleden a rozvoj turismu i průmyslu. A nesmíme opomenout pomoc českým vlastencům. Zejména Jan Nepomuk Harrach byl slavnou osobností a českým vlastencem," doplnil Jaroslav Zezulčík a přidal, že Harrachov navíc v letošním roce slaví 300 let od doby, kdy vesnice, jež se původně jmenovala Dörfl, dostala dnešní jméno.

Výstava je otevřena o víkendech v době od 9 do 16 hodin.