Výstava s názvem Společně i zvlášť přináší do Nového Jičína ukázky z tvorby tří umělců, které spojuje dohromady nejen umělecké přátelství, ale i skutečnost, že ve svém tvůrčím procesu používají médium fotografie. „Je pochopitelné, že rozdílný temperament těchto tří osobností, jejich životní zkušenosti a také odlišná poloha jejich bydlišť byla nepřímým, ale většinou bezprostředním důvodem k tomu, že každý z nich přikládá svým fotografiím jiný význam, používá je z různých důvodů a s tímto médiem také jinak pracuje,“ připomněla Lenka Demitrová z Městského kulturního střediska ve své pozvánce.

Zatímco Newyorčan Duzsek Kolcz sází na panoramata a citlivou hru s barvami, Stefanik rád fotografuje noční nebe a barvy, které přináší. V Česku nejznámější je Jaroslav Němec z Ostravy. „Maluju podle chuti, nejsem konceptualista, který si řekne, co bude malovat, aby mu to vytvořilo nějaký uzavřený cyklus. Když se o něco takového pokusím já, skončím u dyptichu – mě to prostě nebaví. Moje obrazy jsou pro mě deníkem mých nálad a pocitů. Ale je pravda, že jsem především zaměřený na figurální malbu. Dělám i abstraktní věci, ale to je pro mě spíš taková malířská rozcvička, hra s barvami a kompozicí,“ řekl nedávno pro Radegast Expres.

Nad výstavou převzala záštitu Anna Olszowska, generální konzulka Polské republiky v Ostravě. Expozici s názvem společně i zvlášť uvidíme ve Výstavní síni novojičínské Staré pošty až do konce února. (mer)