Do povědomí širší veřejnosti vstoupil Tomáš Kočko s recitálem, ve kterém uvedl zhudebněnou poesii valašského básníka Ladislava Nezdařila. Zpopularizoval a pro mnohé objevil valašského barda, který své dílo zasvětil beskydským horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje. Písně na básnické texty Ladislava Nezdařila tvoří podstatnou část Kočkova repertoáru, který už několik let uvádí v hudební formaci Tomáš Kočko & Orchestr. Druhou významnou částí repertoáru je původní ohlasová tvorba inspirovaná zbojnickou tématikou, zvláště pověstmi a písněmi o Ondrášovi, legendárním hrdinovi beskydských hor. Repertoár doplňují osobité úpravy tradičních písní Moravy. Zvuk kapely je akustický, poučený rockem, world music i jazzem.

Na Novojičínsku nevystoupí Kočko poprvé. Před šesti lety patřil k nejceněnějším aktérům Krylonocí. Ostatně svůj blízký vztah ke Krylovi nikterak neskrývá. „Fascinují mě příběhy o člověku, který si za svou pravdou stojí za každou cenu, i za cenu vlastního života," uvedl tehdy. Tomáš Kočko & Orchestr ale vystupovali na mnoha významných festivalech world music v ČR i zahraničí i na festivalech alternativní či rockové hudby. V roce 1999 vyšlo debutové CD Horní chlapci a toto album bylo časopisem FOLK & Country vyhodnoceno jako Debut roku. „Za svou tvorbu získal v roce 2006 Anděla za nejlepší world music roku,“ připomínají organizátoři koncertu v oficiální pozvánce. Další úspěch je bezesporu reprezentace České republiky s albem Poplór v loňském roce na E.B.U. festivalu v irském Corku.

Co se nástrojového obsazení kapely týče, Kočko obsluhuje krom zpěvu ještě mandolínu a kytaru, za cimbálem sedí sympatická Michaela Lipárová, o flétny a housle se stará Helena Macháčková, na další housle, případně violu hraje Ivo Halkóci, perkuse patří Petru Hladíkovi a konečně na kontrabas vyhrává Kamil Tománek.

Ve studéneckém Dělnickém domě vystoupí Kočko v pátek 24. září od osmi večer. (mer)