Pavel Z. poprvé představil svou tvorbu už v první polovině sedmdesátých let. Jím iniciovaná experimentální hudební skupina Dg 307 byla zjevením i v tehdejším divokém undergroundu. Inspirováni Knížákovým Aktualem, ale i výboji soudobé hudby představovali „dégéčka“ radikální útok na hudební i poetické normy. Svou roli měla skupina i v totalitním „dokumentu“ o undergroundu, nazvaném Atentát na kulturu. „Tvorba Pavla Z. se od dob jeho začátků posunula od téměř punkové expresivity k současné zvnitřnělé, osobnější výpovědi. Komorní prostředí kavárny považuji za adekvátní,“ uvedl kavárník Karel Kanár.

Oproti předlistopadovým časům sklízí v současnosti tvorba Pavla Z. také pozitivní ohlas. Od začátku 90. let mu vyšlo šest knih a několikrát si zahrál i ve filmu. Například v roli moderátora Radia 1 v Knoflíkářích. „Budu číst z knihy, která mi vyšla nedávno a jmenuje se Cesta vlakem z P. do B. Dostane se ale i na novější zápisky,“ prozradil Pavel Z. Básnické čtení hudebně doprovodí multiinstrumentalista Tomáš Vtípil, známý z projektu cs_zvuk. Podle slov Pavla Z. si vystačí s laptopem a houslemi.

Součástí večera bude i moderovaná diskuse. „Myslím, že bude na co se ptát. Zajíček žil dlouhá léta ve Švédsku a v New Yorku, věnuje se i výtvarnému umění a také jeho literární tvorba je rozmanitá,“ sdělil Kanár. Pavla Z. uvítá Hudební kavárna Stará pošta v pátek 14. prosince v 19 hodin.