Ani ne tři týdny nato - v pátek 14. ledna od 16 hodin - se na stejném místě, kde Béďa naposledy před publikem hrábnul do strun své pětistrunné baskytary, uskuteční poslední rozloučení.

Josef Perzyna byl všestranný hudebník a jeho předčasně ukončený muzikantský život byl nebývale pestrý. Vzpomínat na něj budou příznivci a členové věhlasných regionálních dechových orchestrů (Májovák, Vítkovák, Orchestr VŠB –TU Ostrava, Hornická kapela Stonava), ve kterých hrával od útlého mládí střídavě na basu a na tubu.

David Stypka.
Před rokem zemřel zpěvák a textař David Stypka. Kapela Mirai mu věnovala klip

Vojenskou základní službu si „odtroubil“ coby člen orchestru Armádního uměleckého souboru (AUS) v Praze.

Poslední rozloučení s Josefem „Béďou“ Perzynou se uskuteční v pátek, 16:00, klub Garage, Ostrava-Martinov.

Jeho srdce ale bilo především pro bigbít, a i v tomto žánru je výčet jeho angažmá bohatý a barevný. Byl spoluzakladatelem a dlouholetým basákem bluesrockové kapely Moribundus, dávno předtím tvrdil muziku ve skupinách Isabel a Berenika, našel se stejně tak v symphonic metalovém uskupení Within Temptation Tribute, jako v Revivalu J. Shelingera. Mihnul se také ve filmu Muzzikanti (2017). Ale to vše je jen část jeho hudebních aktivit.

Na přelomu 80/90let působil jako hudební pedagog na vítkovickém učilišti, kde se věnoval začínajícím muzikantům a kapelám.

Věra Špinarová.
Věra Špinarová by slavila 70. Byla jsem "přichvístek", vzpomínala před pěti lety

Mnoha dalším amatérským a profesionálním hráčům pomohl a poradil při výběru hudebního nástroje v prodejně firmy Muzikant.cz. Jeho ostravská hudební stopa je tak vskutku široká a hluboká.

Když zrovna někde s někým nemuzicíroval, někoho nevyučoval, někomu neradil, tak nějakou muziku poslouchal, nebo vytáhl doma z futrálu basu a cvičil. Poslední měsíce a roky, které všem hudbymilovným lidem přinášely více zákazů a samoty než koncertů a setkávání, musely být pro člověka typu Josefa Perzyny obzvlášť neradostná.

Až se kola muzikantského života zase vrátí do normálních kolejí, basák Béďa Perzyna bude ostravské hudební scéně hodně chybět.

Marek Dohnal