Předchozí
1 z 5
Další

Břetislav Grulich se narodil v Jerlochovicích, místní části Fulneku. „Když jsem měl dvanáct let, naši museli barák opustit z různých důvodů, a protože byli oba zaměstnaní na dráze, dostali byt v Suchdole nad Odrou. Tak jsme se odstěhovali tam,“ vzpomíná. Hned po vojně, v roce 1971 se přiženil do Vítkova. Tam se mu ale nelíbilo, tak se se vrátil zpět do Jerlochovic. „A kluci mě zlanařili, abych šel do sboru. Protože děda byl hasič, tata byl hasič, tak jsem šel - je to rodinná tradice,“ vysvětluje. 

Foto 1:Zdroj: archv SDH Jerlochovice

Lidí tehdy bylo málo, tak se s manželkou začali věnovat dětem. „Přihlásili jsme děti do Plamene, což byla dětská celorepubliková soutěž. Pak jsem začal postupovat po funkcionářském žebříčku. Od vedoucího mládeže až po starostu sboru v Jerlochovicích, kterého jsem dělal mnoho let. Po sametové revoluci mě zvolili také do čela zdejšího okrsku, takže od té doby jsem těm jedenácti sborům, které patřily k Fulneku, starostoval. Teď už máme těch sborů osm – některé se osamostatnily,“ pokračuje Břetislav Grulich a dodává, že v okresním sdružení dělal pět volebních období – pětadvacet let – náměstka starosty okresního. 

Foto 2:Zdroj: archv SDH Jerlochovice

Vzpomíná, že na začátku osmdesátých let byly snahy rušit malé sbory a on měl hodně práce na úřadě, aby sbor zachránil. Podařilo se, hasiči nakonec postavili i novou zbrojnici a kolem nich se točí společenský život. Ať už jsou to hasičské soutěže, stavění máje, který jednou měl rekordních 35 metrů, a další akce. Zasahovali u ničivých povodních a také u různých požárů – ten nejhorší byl asi v bývalé firmě Retex ve Fulneku. 

Foto 3:Zdroj: archiv Deníku

Letošní zatím poslední akcí hasičů byl masopust. Tradice vodění medvěda po vsi se obnovila asi rok poté, co se Břetislav Grulich vrátil do Jerlochovic. „Chodilo se přesně v úterý, kdy masopust začínal. Obešla se vesnice a ještě večer se dělala zábava, takže ve středu a ve čtvrtek to bylo v práci těžké. Masky byly tradiční. Museli být kůň, ženich, nevěsta. S koněm je zajímavá historka. Po nás začali masopust dělat i v Tošovicích, protože jeden z našich členů se tam přestěhoval. My jsme to v osmdesátých letech z nějakého důvodu, už si nevzpomínám, na pár let přerušili, a oni neměli masku koně, tak si ji přišli půjčit k nám. No, a když jsme to tady potom znovu obnovili, tak už nám tu masku nevrátili a tvrdili, že je jejich. Ale nakonec jsme si to nějak vysvětlili,“ říká s úsměvem. 

Foto 4:Zdroj: archiv Deníku

Teď se Břetislav Grulich rozhodl, že do nového volebního období kandidovat nebude, loni oslavil sedmdesátku. „Tak jsem si říkal, že by bylo dobré, aby šli mladí a myslím si, že to bylo v pravý čas. V únoru jsem oficiálně skončil v okrsku. Na valné hromadě zvolili místo mě novou starostku,“ poznamenává. Když už si myslel, že s funkcionařením skončil, tak ho na aktivu zasloužilých hasičů – těch, kteří dostali nejvyšší hasičské ocenění - zvolili šéfem okresu Nový Jičín. „Asi u té hasičiny umřu. Myslím, že když k tomu někdo přičichne, tak to tak má,“ uzavírá Břetislav Grulich. 

Foto 5:Zdroj: archv SDH Jerlochovice