K alergii dochází, když imunitní systém přehnaně reaguje na určitý spouštěč v přírodě, například pyl plevele, trávy nebo stromů. V důsledku toho tělo vytváří protilátky, které se uvolňují do krevního oběhu, aby se bránily cizorodým látkám. Tím se pak spustí zánětlivá reakce, která způsobuje běžné příznaky alergie. Mezi ty může patřit kýchání, bolest v krku, kapání z nosu, svědění očí nebo kašel.

Co se děje v těle, když máte alergii:

| Video: Youtube

Léky, jako jsou antihistaminika a steroidní nosní spreje, mohou dětem přinést úlevu, ale za zkoušku rozhodně stojí i některé přírodní DIY (DIY – zkrácený termín od „Do it yourself“, česky „Udělej si sám“ – koncept, kdy si si člověk sám, tzn. bez profesionální podpory, zhotoví užitečný výrobek, který slouží jemu nebo ostatním lidem; pozn. red.) metody.


Nahrává se anketa ...

Projevy alergie na pyl

Pylová zrna poletující na jaře vzduchem mohou vyvolat spoustu nežádoucích reakcí. Podle článku na webu lékárny Dr. Max mezi ně patří:

 • alergická rýma označovaná také jako senná rýma - jedná se nejčastější projev pylové alergie
 • alergický zánět spojivek - oči jsou zarudlé, pálí, svědí a slzí, víčka jsou oteklá
 • svědění v uších, pálení v krku - příznaky jako u nachlazení
 • dýchací obtíže, astma - pískot na průduškách, potíže s nádechem, tvorba hustého hlenu a vykašlávání
 • alergická kožní vyrážka - svědění, ekzém
 • únava, ospalost
 • bolest hlavy

Vyhněte se spouštěčům

Spousta lékařů doporučuje, pokud jsou vaše děti náchylné k sezónním alergiím, snažit se veškerým alergenům co nejvíce vyhýbat. „Můžete například sledovat aktuální informace o množství pylů v oblasti, kde se nacházíte a podle toho omezit svůj venkovní pobyt,“ radí specializovaný web Parents.

Stejně tak můžete ochránit před alergickými spouštěči váš domov. Mějte zavřená okna, zejména když teplé a suché počasí přispívá šíření pylů ve větru.

„Pokud máte klimatizaci, na začátku sezóny nezapomeňte do klimatizačního systému vložit čistý filtr a každé dva až tři měsíce jej vyměňte,“ radí web Parents.

Děti a sezónní alergie - 4 tipy, které pomůžou

Odborný web Harward Health Publishing sestavil žebříček čtyř věcí, na které byste neměli v případě dítěte s alergií zapomenout.

 1. Pokud máte dítě, které silně trpí na jarní neduhy spojené s alergií, rozhodně „zavřete okna“ – i když je po zimě lákavé velmi často větrat, čerstvý vzduch přináší i pyl. Pokud máte klimatizaci, dopřejte si i ji.
 2. Alergik by se měl po příchodu domů určitě převléknout a umýt si ruce a obličej. Není ale od věci, aby totéž udělali všichni členové domácnosti, protože i oni mohou být nositeli pylu.
 3. Uvažujte, kdy pošlete dítě – alergika ven trochu se proběhnout. Obzvlášť mohou v tomto případě uškodit suché a větrné dny. Na mnoha meteorologických stránkách a v aplikacích je navíc uvedena i pylová situace ve vaší oblasti.
 4. Pokud je alergie natolik silná, že musí dítě užívat léky, snažte se, aby je užívalo správným a pravidelným způsobem. Obecně má totiž člověk sklony léky vynechat, když zrovna nemá žádné příznaky.

Přírodní lék na kožní příznaky alergií

Některé „lidové“ prostředky mohou značně ulevit vašemu dítěti, když pocítí kožní problémy způsobené alergickou reakcí.

Při léčbě dermatitidy (společný výraz pro veškeré záněty kůže, pozn. red.) můžete podrážděné místo omývat teplou vodou s jemným mýdlem. Poté můžete použít gel z aloe vera nebo měsíčkový krém. Někteří lidé mohou být ale citliví i na složky těchto produktů. Pokud je pokožka vašeho dítěte suchá, může pomoci hydratační krém nebo mast bez parfemace.

„Pro zmírnění kopřivky přiložte na postižené místo chladný vlhký hadřík. Zklidňující účinek může mít také přidání jedlé sody nebo ovesných vloček do vody ve vaně, když se vaše dítě koupe,“ informuje specializovaný web Healthline, zabývající se zdravím.