Kyblíček, lopatka, bábovičky. A hlavně hodně vlhkého písku, aby výtvory dětí držely pohromadě a nerozpadly se. Čím mokřejší, tím lepší. Pískoviště patří k „veteránům“ dětské zábavy, oblíbená byla před desítkami let a nejinak je tomu i nyní.

Zatímco dříve byla pískoviště výsadou zejména dětských hřišť mateřských školek a sídlišť, v současné době si děti mohou užívat hrátky na pískovišti také na zahradách rodinných domů. Malé pískoviště mohou rodiče koupit dětem dokonce na balkon nebo terasu. Jak ho správně vybrat?

Postavte si dětské pískoviště

| Video: Youtube

Například web zahradni-svet.cz rodičum radí, aby si nejprve ujasnili, kam pískoviště na zahradě umístí. Důležité při výběru je, jestli pískoviště zůstane na svém místě trvale, nebo ne. Od toho se totiž odvíjí materiál a typ konstrukce. Při výběru by měli rodiče také zvážit, kolik dětí si na něm bude hrát. Takže jde i o velikost.

Aby malé děti měly dostatek osobního prostoru, kde mohou s pískem bezpečně řádit, aniž by ohrozily své kamarády, doporučuje se pro jedno až dvě malé děti pořídit pískoviště o velikosti strany 120 až 150 cm. Pro tři děti je vhodná délka strany 200 cm. Ale čím větší, tím lepší.

Trampolína. Slovo, při kterém se mnoha dětem vzrušením zatají dech:

Dřevěné, nebo plastové?

Mezi nejčastější materiály, ze kterých se pískoviště vyrábějí, patří dřevo a plast. Každý má své výhody a nevýhody. Přírodní dřevěné pískoviště jsou těžší, a proto se nehodí k přesouvání z místa na místo. Dřevěná pískoviště mají tužší kontrukci, vydrží proto hrubější zacházení dětí. Vyžadují však pravidelnou péči, protože dřevo je potřeba pravidelně ošetřovat proti plísním a dřevokazným houbám.

„Jasnou výhodou dřevěných pískovišť oproti plastovým je bytelnost a nadčasovost. Dřevo je přírodní materiál, který do zeleně zahrady zapadne přece jen lépe než křiklavé plastové pískoviště. Dřevěná pískoviště jsou většinou dražší než plastová. Určená jsou především pro zahrady, nikoli balkony nebo terasy,“ radí web drevostavitel.cz.

Při plánování dovolené s malými dětmi musí rodiče zvážit řadu věcí:

Ve chvíli, kdy dřevěné pískoviště doslouží, protože děti odrostou, je možné ho použít jako vyvýšený záhon. To znamená navozit do něj hlínu a zasadit květiny či zeleninu. Výhodou dřevěného pískoviště také je, že ho rodiče mohou vyrobit poměrně snadno i svépomocí.

Z pískoviště bazének

Plastová pískoviště mají jednu nespornou výhodu - jsou lehká a dobře se udržují. Navíc jsou omyvatelná a často od výrobce vybavena krytem, čímž je písek chráněný před nezvanou návštěvou koček a jiných zvířat. Také jsou většinou opatřena pevným dnem, takže se děti nedostanou při hrabání v písku až do hlíny. Proto není obtížné takové pískoviště zavřít a přetáhnout jinam. Další výhodou je, že kromě písku mohou rodiče naplnit plastové pískoviště vodou a v horkých letních dnech ho využít jako bazének.

Naučte miminko nebát se vody a posilte jeho citové vazby s vámi:

Pískoviště z plastu se vyrábějí v různých tvarech. Oblíbená jsou například ve tvaru mušle, která bývají skladná a menší, takže se hodí například i na terasy nebo balkony. Vhodná jsou spíše pro mladší děti. Zmínit bychom měli také to, že plastová pískoviště na slunci křehnou a nesvědčí jim mráz, takže po několika letech používání se mohou kvůli povětrnostním podmínkám lámat.

Péče o písek

Samozřejmě ke každému pískovišti patří písek. Také o něj by rodiče měli pečovat, aby zůstal čistý - třeba bez napadaného listí, trávy nebo kamínků. V dnešní době pořídíte v prodejnách tříděný a praný písek v praktických pytlích. „Vezměte jich i několik navíc, protože písek se pochopitelně bude při hrách „ztrácet“. Zajet si můžete i s vlekem do pískovny, ale pozor na zdravotní nezávadnost písku,“ doporučuje web drevostavitel.cz.