Dětská lékařka Kimberly Fisher doporučuje u dětí s refluxem polohování:

| Video: Youtube

Při refluxu se potrava spolu se slinami a žaludečními šťávami vrací jícnem do úst dítěte. U malých miminek se jedná o normální jev. „O těchto dětech říkáme, že ublinkávají spokojeně,“ popisuje rozdíl mezi dítětem s GERD a běžným dětským ublinkáváním lékařka Kimberly Fisherová ve videu na youtube kanále Dětské nemocnice East Tennessee.


Nahrává se anketa ...

U dětí s GERD se k ublinkávání připojují další symptomy. „U dětí s refluxem dochází k bolestivému pláči, prohýbají se, stahují obličej. Nechtějí jíst vůbec, nebo naopak pořád,“ popisuje příznaky závažnějšího refluxu lékařka.

Reflux nebo GERD?

Reflux u kojenců do čtyř měsíců věku je zcela normální. Každé miminko ublinkává. Sval, který zabraňuje návratu obsahu žaludku totiž u malých miminek ještě nefunguje jak má. „Ublinkáváním do 3 měsíců věku trpí až 50 % kojenců,“ píše lékař Vladimír Volf pro publikaci Pediatrie v praxi.

„Dokud je miminko zdravé, spokojené a roste, není reflux důvodem k obavám,“ uvádějí na webu kliniky Mayo. V opačném případě se však jedná o onemocnění a je nutná léčba.

Příznaky refluxu u kojenců:

  • ublinkávání během nebo krátce po krmení
  • častý kašel nebo škytavka
  • neklid během krmení
  • bolestivý pláč
  • prohýbání do luku
  • problém s přibýváním na váze

Zdroj: National Health Service

Jak řešit reflux

Léčba refluxu u kojenců záleží na jeho závažnosti. Rodiče mohou zavést opatření, které mohou reflux zmírnit.

„Důležité je během kojení a po kojení nechat dítě odříhnout, krmit děti v kratších intervalech, aby se nepřepíjely. Důležitá je zvýšená poloha dítěte po jídle tak, aby hlavička a horní část trupu byla výše než břicho a zadeček,“ radí v článku Ublinkávání v kojeneckém věku, Volf.

Odborníci také doporučují vyloučit alergii na kravské mléko, která reflux může způsobovat.

U závažnějších případů mohou lékaři doporučit speciální doplňky stravy, které mléko v bříšku miminka zahustí. Závažné případy refluxu, které ovlivňují prospívání dítěte může vyřešit až operace.

Dostupné jsou i léky, ale odborníci upozorňují na možné nežádoucí účinky. „Je možno podat prokinetika, která urychlují motilitu žaludku a střev, ale jejich nevýhodou je, že mají řadu vedlejších účinků," doplňuje Volf.

GERD se netýká jen miminek, mohou jím trpět i starší děti. U těch se zaměřte na stravu – omezení sycených nápojů, tučných a smažených jídel, čokolády.

Tichý reflux

Tichý reflux může být pro rodiče dlouho matoucí. Miminko totiž neublinkává. Místo toho vracející se obsah žaludku polyká. Že jejich dítě může trpět refluxem tak rodiče nemusí vůbec napadnout.

Děti s tichým reflexem ale trpí všemi obtížemi s refluxem spojeným. Objevuje se u nich kašel. Především v noci, kdy tráví více času v horizontální poloze. Děti s tichým refluxem mohou také přibírat pomalu, nebo dokonce vůbec.

Rady fyzioterapeutky

Fyzioterapeutka Jana Tůmová na svém webu doporučuje rodičům dětí s refluxem nosit děti především po jídle ve vertikální poloze. Nepokládat miminko po jídle a ideálně ani při jídle do lehu. Lepší je pro miminko levý bok, protože na levé straně se nachází žaludek.

Pro děti trpící refluxem je vhodné šátkování.

S refluxem může pomoci posílení břišních svalů. Pozor si také dejte aby miminko nemělo hlavičku v záklonu. A to i při nošení.